GİB’e bildirim şartı konut fiyatlarını artıracak mı?

İnternete söylenegelmiş evet üstelik gayrimenkulünü feda etmek evet bile isticar etmek için ilan verenlerin tamlık etiket bilgileri ile satılması halinde mahiyet satma tutarları aynı ay süresince Dirimsel İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bildirilecek. Bakir düzenleme internetten taşınmazlar komutan piyasasını karmakarışık etti. İnternetteki binlerce göz satışı ilandan çekildi. Düzenlemenin konut fiyatlarında yıpranmamış bir remiks dalgası yaratmasından endişe ediliyor.

Hazne ve Maliye Bakanlığı’na kapalı GİB’in Resmi Gazete’da yayımlanan 538 mahdut Alacak Usul Kanunu Umumi Tebliği’ne göre evini, arsasını, tarlasını, arabasını ya de el telefonu kabilinden zatî eşyasını harcamak amacıyla internete car verenlerin adı, aile adı, TC numarası, ecnebi ise yabancı etiket numarası bundan sonra doğrudan GİB’e bildirilecek.

Bildirimi genel ağ siteleri ile ilana tavassut edenler yapacak. İlan verenler kişisel bilgilerini internet sitesine vermez, genel ağ sitesi da GİB’e sunu geç 1 ay içerisinde bilgileri iletmezse, hatalı vukuf iletirse ceza uygulanacak. İnternet siteleri ile emlakçılar, taşınır yahut gayrimenkulün satılması halinde hamur komutan tutarı ile tahsil edilen yarkurul bedelini ve ödemelere ilişik banka bilgilerini üstelik GİB’e bildirecek.

İLANLAR KALDIRILIYOR

Sözcü’üstelik Erdoğan Süzer imzalı haberde görüşlerine meydan verilen Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Melik Akçam, tebliğin yayınlanmasıyla gelişigüzel 10 binden fazla hane ilanının genel ağ satışından kaldırıldığını bildirdi. Akçam, artan bölük bey maliyeti zımnında kullanılmamış benzeri bindirim dalgasının olacağını belirtti.

Sektörde basak altı başlar

Taşınmazlar Müşaviri Esen Taşçı, eskimemiş tebliğin konutta nazik değer artışlarına ve gayrimenkul satışlarının basak altına inmesine hastalık olacağını söyledi. Taşçı, “Şehremaneti rayici diyelim ki 200 bin teklik olan bire bir bölük genel ağ ilanıyla 2 milyon liraya satılırsa alıcı ve satıcı toplamda 8 bin liralık yerine 80 bin teklik harç ödeyecek. Göz 5 yıldan er satılmışsa Dirimsel Vergisi üstelik doğacak. Bu maliyetler göz fiyatına bineceği amacıyla fiyatlar uçacaktır. Idrak ve harç indirilmezse bu düzenleme yarardan çokça zarar getirir” dedi.

Yükselen basamak fiyatları arsaya olan talebi artırdı

 

Bölük car sitelerine tınlamalı bilgelik verme zorunluluğu getiriliyor

 

Share: