Gençlerin istihdamı kovide takıldı

Arsıulusal Düzentileme Örgütü (ILO), Kovid-19 salgınının deli dolu olduğu dönemde acun genelinde zihayat istihdamının 34 milyon azaldığını açıkladı.

ILO’nun yayımladığı 2022 Toptan Güre İstihdam Eğilimi Raporu’nda, dünyada güre nüfusun işe alınma oranında serencam yıllardaki değişimler değerlendirildi.

Raporda Kovid-19’un kontra kazançlı etkilerinin yer çok gençlere yansıdığı belirtilerek 2020’den bu yana 15-24 gözyaşı arası grubun hareket kaybının özge gözyaşı gruplarından henüz çok olduğu bilgisi paylaşıldı.

Gençlerdeki istihdam kaybının ser sebebinin Kovid-19 olduğu ve 2019’dan 2020’nin sonuna kadar küresel zihayat istihdamının 34 milyon azaldığı belirtildi.

2021’de 75 milyon tendürüst süreduran

2020’de 282 milyon gencin terbiye, hareket ve hisse senedi eğitiminde saha almadığı, 531 milyon gencin yetişek cihetiyle çalışmadığı ve 396 milyon gencin gelişim sahasında bulunduğu bildirildi.

2021’de global tüvana aylakçılık oranı yüzdelik 15,6 yerine saptanırken 75 milyon gencin etkisiz, 732 milyon gencin ise mütenevvi sebeplerden işten ayrıldığı kaydedildi.

“Zinde işsizlik” bu sene 73 milyona düşecek

Dünyada Kovid-19 tedbirlerinin hafifletilmesi ve ekonomilerin baştan açılmasıyla gailesiz istihdamının artım göstermekte olduğu vurgulandı. Bu kapsamda 2022’nin sonuna kadar tendürüst etkisiz sayısının 73 milyona düşmesi öngörüldü fakat bu rakamın müstevli öncesi dönemden 6 milyon daha aşkın olduğu hatırlatıldı.

Taze kadınların erkeklere göre istihdam imkanının elan az olduğuna ilgi çekilerek bu yıl zarfında tendürüst gözyaşı grubundaki kadınların yüzdelik 27,4’ünün hareket sahasına dahil olacağı, bu oranın erkeklerde yüzdelik 40,3 kendisine öngörüldüğü bildirildi.

Çevreci tedbirler 24 milyon kullanılmamış iş yaratabilir

ILO’nun raporunda zihayat işsizliğin azaltılması üzere ülkelere çevrecilik, dijital, sağlık ve terbiye sektörlerindeki yatırımı ilerletme çağrısında bulunuldu.

Küresel alanda yeşil düz ve okyanusları korumaya müteveccih zaruri tedbirlerin uygulanması durumunda 2030’a kadar 24 milyon bakir hisse senedi imkanının doğacağı ve 8,4 milyon gencin bu gelişim sahalarında istihdam edilebileceği tahmini yapıldı.

Raporda ifadelerine düzlük sunulan ILO Politikadan Mesul Umumi Yönetmen Yardımcısı Martha Newton, Kovid-19’un istihdam alanında savunmasız durumdaki gençlerin ihtiyaçlarının ele alınmasına dair eksikleri ortaya çıkardığını ifade etti.

Newton, “Gençlerin en çok ihtiyaç duyduğu molekül, halihazırda hisse senedi gücü piyasasına katılanlar üzere bereketli hisse senedi fırsatları ve istihdama henüz girmemiş olanlar üzere birinci sınıf eğitim ve tedris fırsatları sunan işgücü piyasalarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Üniversite mezunlarında istihdam oranı yüzdelik 71,1 oldu

 

İşsizlik rakamları açıklandı

 

Toptan ekonominin yeni gerçeği: Zayıf tahaccüm ve bağan avarelik

 

Share: