Gençler, “GNS” ile İstanbul’u gezmenin sefasını sürüyor

Gençlik ve Spor Bakanlığının “Zinde Ne Sever?” (GNS) projesi kapsamında İstanbul’a gelen çoluk çocuk, KYK yurtlarında ücretsiz konaklarken, özellikle Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri koyulmak için onlarca müzeyi ücretsiz gezmenin keyfini sürüyor.

Anadolu Ajansı muhabirleri, proje kapsamında hem İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini görme fırsatı bulan hem bile ücretsiz nazil seyyar gençlerle konuştu.

Geçen sene Müze Bilgili alan ve bu dönemde GNS’nin imkanlarından faydalanan Hacettepe Üniversitesi Politika Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi Elif Övgü Darbaz, KYK yurtlarında ücretsiz konaklama yapabilecekleri haberini aldıklarında geçmiş olarak Eskişehir’e gittiğini söyledi.

Eskişehir’deki müzeleri ücretsiz gezdiğini anlatan Darbaz, “Müzeler, tarihi yapılar, içerisinde bulundurdukları asar aslında benim rabıta alanıma direkt giriyor. GNS’nin bu imkanından feyizlenmek da bizler için çokça mebzul.” dedi.

Önceden İstanbul Üniversitesi Haber Tarihi Bölümü’nde tıpkı yıl yetişek aldığını anlatan Darbaz, “Tığ Osmanlı’dan bu yana bir nice kültürü süresince barındıran aynı milletiz. Bu sebeple değişik kültürleri ayırt etmek, geçmişimize tanıklık etmek, onların şüphesiz yaşadıklarına dayalı düşünüm sahibi kalkışmak üzere bu müzeleri gitmek, tıpkı nevi geçmişe tanıklık etmek bence çok cesim ve nadir. Entelektüel gelişimimiz amacıyla da gezerek öğrenmenin haddinden fazla faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple bereketli kim GNS var.” ifadelerini kullandı.

Müze Deneyli sahibi olduktan bilahare kendisinde gezme tutkusu oluştuğunu anlatan Darbaz, “Müze Kurnaz gençleri gezmeye heveslendirme ediyor. Müze Kartımı aldığımda önce Arkeoloji Müzesi’ni gezdim. Demincek Yerebatan Sarnıcı restore edildi, orayı gezmek istiyorum. Osmanlı’dan kalan bilcümle sarayları gezdim; Topkapı, Dolmabahçe, Beylerbeyi, ziyarete açıkken Şans Sarayı. Bütün köşkleri, müzeleri gezdim. Yer çok ilgimi çeken yer İslam Fen Tarihi Müzesi oldu.” dedi.

“Gençlerin gezebileceği binlerce müze var”

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bölümü öğrencisi Kamuran Alataşlı dahi İstanbul’un zaman kokan aynı kent olduğunu, mega kenti gezmekten esenlik aldığını söyledi.

Gençlerin tarihini bol bilmesi ve tarihten dersler çıkarması gerektiğini tamlayan Alataşlı, bu kapsamda GNS’nin hayır olduğuna işaret etti.

Alataşlı, GNS’nin gençler üzere birlik bir uygulama olduğunu belirterek, “Geçmişe belki ensesi kalın bala gezebilirdi, yok yoksul gezemezdi ama günümüzde gerek fukara lüzumlu varlıklı olsun gençlerin GNS ile gezebileceği binlerce müze var. 300 müze ücretsiz şu anda. Tüvana, ‘Oraya gittiğimde nerede konaklayacağım?’ diyerek düşünebilir. Devletimiz bunu dahi düşündü. Gittiğiniz yerlerde KYK yurtlarında kalabilirsiniz. Bu dahi biz çoluk çocuk için mefret bire bir inayet. Düşünüyorum üstelik acep dünyanın neresinde hakeza tıpkı aplikasyon var? Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Mehmet Kasapoğlu’na teşekkürname etmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Önceki yıllarda bir nice gencin yaşadıkları şehirlerdeki tarihi yerleri üstelik müşahede fırsatı bulamadığına aksan özne Alataşlı, gezme planı olan gençlere, “Bu fırsatı değerlendirin.” çağrısı yaptı.

İstanbul’da birçok müze gezdiğini ve sunu aşkın Topkapı Sarayı’ndaki eserlerden etkilendiğini anlatan Alataşlı,” Hayatımda ilk defa Topkapı’ya girdim. Orada Elçi Efendimizin majör eşyalarını gördüm, haddinden fazla etkilendim. Devletimizin buna eş çıkması çok hoşuma gitti. İnanıyorum kim bu nev projeler imdi gelişecek, devletimiz buna müteveccih elan fena hâlde şeyler bile yapacak.” dedi.

Bursa ve Ankara’daki tarihi yerleri dahi gezmeyi amaçladığını kaydeden Alataşlı, 1 Ekim’üstelik bitecek GNS’nin süresinin uzatılmasını beklediklerini söyledi.

“Devletimizin hakeza aynı aplikasyon yapması haddinden fazla iyice oldu”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu, Seyahatsever Projesi kapsamında 3 bin 263 ayırtma alırken, 15 Temmuz’dan itibaren 1888 öğrenciye İstanbul’de konaklama imkanı sundu.

Yurtta nazil İstanbul Üniversitesi Hususiyet Fakültesi öğrencisi Ayça Enerjik, Seyahatsever Projesi’ni duyduğunda hızla başvurduğunu ve Kırklareli’nden geldiğini söyledi.

Projenin öğrencilere adamakıllı aynı imkan sağladığını tamlayan Çevik, GNS uygulamasından dahi faydalanarak müzeleri müracaat etmek istediğini kaydetti.

Enerjik, “Öğrenciler amacıyla gayet başarılı benzeri proje. Çoğu mektepli müzeleri başvurmak istiyor ama bu devirde alelhusus öğrenciler çokça fazla gider yapamıyor. Devletimizin böyle bire bir uygulama yapması çokça pir oldu.” diye niteleyerek konuştu.

Yurdun misafirlerinden İstanbul Medipol Üniversitesi İngilizce Çevirmenlik Bölümü 1. derslik öğrencisi Edanur Özdemir bile Seyahatsever Projesi’yle Elazığ’dan geldiğini ve 3 ahit süresince kenti gezeceğini ifade etti.

Arkadaşıyla bir rota çizdiklerini nâkil Özdemir, “Toyluk Bakanlığının verdiği ücretsiz Müze Anaç’la müzeleri gezip deneyimlemeyi düşünüyoruz. Topkapı’yı başvurmak istiyorum. Yerebatan Sarnıcı’nı başlamak istiyorum.” dedi.

Gelişigüzel iki projeyi de haddinden fazla yarayışlı bulduğunu söyleyen Özdemir, “Gelişigüzel şehirde olabilmesi üstelik çokça iyice benzeri imkan. Tatil fırsatı dahi sunuyor gençlere. O yüzden haddinden fazla beğendim. Herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler üzere çok gani ayrımsız uygulama, bütün bitmeme etmesini isterim”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Mektepli Yurdu’nda konaklayan Kastamonu Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Merve Müfrit üstelik Seyahatsever Projesi’nin ücretsiz konaklama imkanından faydalanarak Ankara’dan İstanbul’a başvurmak amacıyla geldiğini söyledi.

Projeyi çok beğendiğini ifade fail Ekstrem, “Kalacak meydan amacıyla bir bütçe ayırmış olmuyoruz. Hemen kat parası ve zatî harcamalarımız amacıyla bütçe ayırıyoruz. Öğrenciler için haddinden fazla ongun bir aplikasyon, hep bitmeme etmesini isterim.” diye niteleyerek konuştu.

Müze giriş ücretlerinin faziletkâr olduğunu amma öğrencilere verilen Müze Kurnaz’la ücretsiz gezme imkanı bulduklarını anlatan Çılgın, şunları söyledi:

“Müze deneyli uygulamasıyla Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı gezmeyi düşünüyoruz. Bunun dışında Ortaköy’e, Galata Kulesi’ne, Beyoğlu’na gideceğiz. 3 günü bile kullanarak İstanbul’u gezmeyi düşünüyoruz. Ankara’dahi üstelik bu uygulama sayesinde bir nice müzeyi gezdim. Burada üstelik gezeceğim. Galata Kulesi’nde üstelik Müze Deneyli uygulaması geçerli.”

Gazi Üniversitesi Veri Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan Hatice Öz ise Seyahatsever Projesi kapsamında İstanbul’u gezmeye geldiğini ve KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda konakladığını dile getirdi.

Projenin öğrencilere gezme imkanı sağladığını belirten Saf, Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı, Galata Kulesi’ni gezmek ve bazen müzeleri anlamak istediğini, Müze Kurnaz uygulamasının bunun amacıyla güzel tıpkı olanak sağladığını belirtti.

“Bu süreç bütün ayrımsız seneye yayılabilirse çok pir olur”

İstanbul Üniversitesi Türki Öğretmenliği bölümünden kullanılmamış çıkışlı olan Hatice Ebrar Mamati, projede gençlerin gezmeyi ve aktivitelere katılmayı sevmesinin dikkate alındığını söyledi.

Mamati, gençlere Türkiye’yi gezebilmeleri için KYK yurtlarında ücretsiz kalma imkanı sunulduğunu anımsatarak, “Çekilişlerle tezkere okuma fırsatımız oldu, muhtelif kitaplara ücretsiz idrak imkanı verdiler. Ücretsiz dinleti ve seyir düzenleniyor.” dedi.

Proje kapsamında Eskişehir ve Kütahya’yı gezme fırsatı bulduğunu dile getiren Mamati, şunları aktardı:

“Oralarda, kardeşimle KYK yurtlarında kaldım. Değişik müzeleri gezdim. Gezilebilecek gelişigüzel yeri gezmeye çalıştım. Eskişehir çokça pir. Odunpazarı’ndaki müzeleri gezme fırsatım oldu. Eskişehir’bile iki, Kütahya’da bir geceleyin kaldım. Bu fırsat benim üzere yeterliydi.”

Mamati, proje kapsamında bir hafta sonradan arkadaşlarıyla Denizli’yi üstelik gezmeyi planladığını belirterek, “Bu projenin seçme yaz gerçekleşmesini istiyorum. Temas yaz, sunma azından 3 kamer ücretsiz Türkiye’deki illerde durmak istiyorum. 5 periyot yaşamak pir vesile, inşallah çağ sayısı uzarsa şehirlerde elan de aşkın kalma imkanımız olur. Bu proses hep benzeri seneye yayılabilirse bizim üzere çok adamakıllı olur.” diyerek konuştu.

Marmara Üniversitesi mezunu Sinan Bakioğlu birlikte gençlerin ibret gitmek büyüklüğünde sosyalleşmeye bile ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, “Bakanlığın bu projesi bize bunu ücretsiz sağlıyor. Müze gezmeyi haddinden fazla severim, müzelere antre ücretsiz olduğu için Marco Değnek ve Ermiş Çelebi kabilinden geziyorum.” dedi.

Arz akıbet arkadaşıyla Galata Mevlevihanesi’ni gezdiğini belirten Bakioğlu, “Beylerbeyi Sarayı önündeyiz, burayı bile gezerim belli. Gideceğiniz bölgeye andıran KYK’lardan birine ilkin rezervasyon yaptırıyorsunuz. Oradaki yurtlarda ücretsiz konaklayabiliyorsunuz. Arkadaşlarımla İzmir taraflarına gitmeye niyetimiz var.” diye konuştu.

Bakioğlu, Gailesiz Hangi Sever? ve dijital Müze Kart uygulamasının devam etmesini istediğini belirterek, “Artık ‘genç’ dediğimiz gözyaşı grubu 23-24 değil. Yaş skalası ihtimal 32-33’e kadar uzatılabilir. Müze müracaat etmek parayla ölçülebilecek bir değer değil. Süresiz ve ücretsiz olması elan dolgunca.” ifadelerini kullandı.Share: