Gemlik Belediyesi’nin kurduğu konteyner kentte 2 bini çok depremzede barınacak

Gemlik Belediyesi’nin kurduğu taşımalık kentte 2 bini aşkın depremzede barınacak

HATAY – Taharri kurtarma çalışmalarının ardından İskenderun’a konteyner şehir kuran Gemlik Belediyesi, bin depremzedeyi ağırlıyor. Hedeflerinin 2 bini aşkın depremzedeyi izaz etmek olduğunu rapor eden Gemlik Belediyesi Sedir Üyesi Özer, “Vatandaşlarımızın yaralarını kısaltmak amacıyla elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Depremin etkilediği kentler arasında meydan alan İskenderun’de kerem yatırımları ve STK’ların yanı sıra toprak ve kaza belediyeleri tarafından yapılan desteklerle yaralar sarılıyor. Bu çerçevede depremin önce haset itibariyle bölgede taharri ve istirdat çalışmalarına destek veren Gemlik Belediyesi, çalışmaların sonlanmasının arkası sıra 20 dönümlük alana konteyner kent kurdu. Gemlik Belediyesi öncülüğünde ilçedeki hareket insanlarının desteğiyle bugüne büyüklüğünde 100 konteynerin kurulduğu alanda bin depremzede konaklıyor. Depremzedelerin günde 3 kat aşındırmak ihtiyaçlarının karşılandığı konteyner kentte tıpkısı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla bölgeye gönderilen oynak çamaşır makinesi ile birlikte kıyafetleri yıkanıyor. Aile ve Içtimai Politikalar Bakanlığı yoluyla üstelik konteyner kentte Psikososyal Destek Birimleri hem çocuklara hem de yetişkinlere ruhsal bindi sağlıyor. Taşımalık kentte madun ve üstyapı çalışmaları de bire bir yandan sürüyor.

“Vatandaşlarımızın yaralarını fethetmek üzere elimizden geleni yapıyoruz”

Hedeflerinin 2 bini çok depremzedeye hizmet yöneltmek olduğunu ifade fail Gemlik Belediyesi Divan üyesi ve taşımalık şehir koordinatörü Sedat Özer, “Gemlik Belediyesi öncülüğünde, hisse senedi adamları, odalar ve milletvekillerimiz ile burada bir yaşam kenti oluşturmaya başladık. Geldiğimiz periyot abes aynı araziydi, şu dakika bin kişinin yaşadığı ayrımsız alana dönüştü. Hedefimiz 300 konteyner ile 2 bini çok yurttaşımızın tahaffuz ihtiyacını durdurmak. Altyapı çalışmalarında donanım çalışmalarımız bitmeme ediyor. Ayrımsız zamanda üstyapıdaki eksikliklerimizi üstelik tamamlayama fiilen vatandaşlarımızın yaralarını kısaltmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Bursa milletvekilleri dahi bölgede görevlendirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Bursa milletvekilleri adına bölgeye gönderildiklerini rapor eden Selim Fırka Bursa Mebus Yâren Dikkat da, “Bu alanda 100’e andıran konteynerimizi yerleştirerek, depremzede kardeşlerimizi konaklatır ayla gelmiş bulunmaktayız. Gezgin tuvalet ve banyolarımızı yerleştirdik. Hayatiyet ile ilgili gerekli altyapıları oluşturduk. Depremzede kardeşlerimizin henüz şen konaklayabilmesi amacıyla eksiksiz ekipler canla başla çalışıyor. TSK ilişik tıpkısı çamaşır yıkama ara bulucu burada. Eş ve Içtimai Politikalar Bakanlığı’nın Psikososyal Bindi Birimi burada depremzede çocuk ve yetişkinlere müteveccih bindi sağlıyor. Bursa Büyükşehri Belediyesi’nin kemirmek çadırında buradaki kardeşlerimizin günde 3 kere yemekleri sağlanmakta. İskenderun’da yaralarımızı girmek noktasında hem devletimizin kurumları hem STK’lar hem da iyicil insanlarımızın destekleriyle hızlı benzeri şekilde posta alıyoruz. Bittabi eksikliklerimiz var. O eksikliklerin giderilmesini birlikte inşallah en gelişmemiş sürede tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Share: