Gaziantep’te tahavvül başladı

Gaziantep Tecim Odası (GTO) üyelerinin yeşil inkılap sürecine kılavuzluk etmek hedefi ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) destekleriyle hayata geçirdiği “GTO Yeşil Teknoloji Eş Güdüm Merkezi”nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarını GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Saika ve EBRD Türkiye Başbuğ Vekili Mehmet Üvez’in yaptığı organizasyonda ayrıca moderatörlüğünü Yalova Üniversitesi İşletme Kürsü Başbuğ Yardımcısı Dr. Öğr. Görv. Gülgönül Bozoğlu Batı’nın yaptığı “Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sanayide Yeşil Dönüşüm” paneli gerçekleştirildi ve merkezin KOBİ’lere kuşkusuz bakım vereceği anlatıldı. EBRD’ye projeye verdikleri finansman ve danışmanlık desteği üzere teşekkürname eden GTO Komutan Yıldırım, “Gaziantep Ticaret Odası Yeşil Teknoloji Koordinasyon Merkezi Projesi’ni, Avrupa Yeşil Mutabakat Gösteri Planı çerçevesinde üyelerimizin mevcut durumlarını gözden geçirerek abuhava değişikliğine yönelik hazırlık almalarını hatırlamak ve üyelerimize yeşil teknolojiye geçiş sürecinde rehber olmak üzere hayata geçirdik” dedi.

“Projemiz üyelerimizin dönüşümü destekleyecek ayrımsız pusula”

Acun iktisat liginde meydan edinmek amacıyla çevresel kaygıları ısınmak gerektiği vurgusu fail Yıldırım, “Biliyoruz ki geleceğin tutum politikalarına çevreci kaygılar cephe veriyor. Şayet acun iktisat liginde düzlük olmak istiyorsak bu kaygıyı benimsemek ve dönüşmek zorundayız. Bu süreçte duygusal olarak, aksiyon insanı adına, şehir yerine ve hükümetler yerine namına getirilmesi gereken sorumluluklar var. Bizim kadar kurumların alması gereken aksiyonların başında de hareket dünyasının farkındalığını bırakmak geliyor. Tığ bu işin tabana yayılmasında çalışkan çalım alıyoruz. Projelerimizle, üyelerimize bakir dünyanın ihtiyaçlarını, kullanılmamış müşterilerin beklentilerini, bakir yolları, yıpranmamış yöntemleri gösteren tıpkı mektup atılmak zorundayız. GTO Yeşil Uygulayım Bilimi Koordinasyon Merkezi Projesi, üyelerimizin bu dönüşüm konusundaki farkındalıklarını artırarak dönüşümü sunu kasavetsiz şekilde geçirmelerine destek verecek tıpkısı kitap olacak” ifadelerini kullandı.

“Avrupa pazarını kaybedemeyiz”

“Her değişimin içinde barındırdığı fırsatlar vardır. Girişimcilik kültürümüzü bu fırsatlara yönlendirmeliyiz” diyen Saika, sözlerine şöyle devam etti:

“Girişimcilik kültürümüzü yeşil ekonomiye yönlendirmeliyiz. Seçme değiş gelişigüzel risk elbette içinde fırsatları da barındırıyorsa, yeşil dönüşümün bile fırsatlar sunabileceğini unutmamak ister. Zira elan yeşil ve elan bozulmamış bir acun planlanırken yeni sektörler ve hareket alanlarının açılacağı muhakkak. Yeşil mahsulat ve hizmetlere olan temenni artacak. Bu girişimde geçmiş adımı atan, geçmiş yatırımları yapan ve geçmiş adaptasyonu sağlayanlar yeşil piyasanın öncüleri konumuna gelecek. Dış ticaret ilavesi veren, ülkenin bildirme şişman 5. ihracat kenti Gaziantep, 2021 yılında hep ihracatının yaklaşı yüzdelik 20’sini Avrupa Birliği’ne gerçekleştirdi. Bu pazarı kaybedemeyiz. Avrupa Birliği ile ticari partnerliğimizi bitmeme yol açmak istiyorsak uyumlanmalıyız. Uluslararası piyasa rakiplik gücümüzü tezyit etmek istiyorsak uyumlanmak zorundayız. İşte bu hizmetler için “GTO Yeşil Uygulayım Bilimi Koordinasyon Merkezi” projesini geliştirdik. Projemiz ile üyelerimizin yeşil dönüşüme uyumunu desteklemeyi hedefliyoruz.”

“KOBİ’lerin yeşil inkılap farkındalıkları artacak”

GTO ile etraflı yıllardır denk aksiyon birliklerine imza attıklarını belirterek GTO ve EBRD’nin mühim gelişim ortağı olduğunu belirten EBRD Türkiye Başbuğ Vekili Mehmet Üvez, Yeşil Teknoloji Koordinasyon Merkezi’nin sürdürülebilirliğinin önemine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Bu proje, bankamızın mühim olarak haddinden fazla ehemmiyet verdiği bir konuda bölgeye yardım sağlayacak. Yeşil dönüşüm üzerine GTO üyelerinin ve nahiye aksiyon insanlarının farkındalıklarını artırarak onlara ustalık bindi sağlayacağız. Asıl koca olan, proje ile kurulacak merkezin sürdürülebilirliği. Bu noktada ekonomimiz amacıyla yadsınamaz öneme cemaat KOBİ’lerimizin yeşil dönüşüme yönelik yatırımlarının finansmanını da değerlendireceğiz.”

GTO Divan Başkanı M. Hilmi Teymur, GTO Umumi Heyet Üyesi Semih Akdoğan, KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammet Paksoy’un üstelik düz aldığı lansman toplantısı, siyasal oturumunun ardından katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla sonuç buldu. – GAZİANTEP

Share: