Gazeteci Güngör Arslan’ın öldürülmesine ait 14 sanık bilge karşısına bundan sonra

Kocaeli’de gazeteci Güngör Arslan’ın ofisinde silahlı akın sonucu öldürülmesine ilişik 10’u vakfedilmiş 14 sanığın yargılanmasına başlandı.

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesince Kandıra Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmaya, vakfedilmiş ve tutuksuz sanıklar ile canip avukatları katıldı.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, HDP Kocaeli Mebus Ömer Faruk Gergerlioğlu ve CHP Kocaeli İl Başkanı Hür Sarih ise dinleyici adına salonda saha aldı.

Kimlik tespiti yapılıp iddianamenin okunmasının ardından savunmasını özne mevkuf maznun Ramazan Özkan, aksiyon adına Aslan’ı vurmak amacıyla gitmediğini söyledi.

Aslan’ın aksiyon adına engel ödeme niyetinde olduklarını istikbal süren Özkan, “Burhan Çelik ile oturuyorduk. Tıpkı olgun sonrası için yapılan yorumlara sinirliydi. Gazeteci Arslan’a tıpkısı öz boşaltmak istedi. Çarpmak veya hareket hesabına engel atfetmek uğrunda konuştuk. İstanbul’dan benim arkadaşlara hisse senedi yerini yaktıralım kararını aldık. Sonraları beceremeyince aklımıza zılgıt fikri geldi. Gazeteci olduğu için Aslan’ın birlikte cebe olacağını düşündüğümüzden dolayı yanıma cebe alarak aksiyon yerine gittim. Benim amacım çivilemek falanca değildi. Ben darbedecektim. Zaten oraya darp için gönderildim. Henüz sonra ayaklarına ateş ettim. Vurmak isteseydim ayaklarına değil kafasına doğru sıkardım. Elini çekmeceye attı, zırh alıyor sandım çıkarken ayağım burkuldu esasen ateş ettim. Henüz sonradan gittim, polise teslim oldum.” dedi.

Azmettirme suçundan yargılanan Belgit Çelik ise yapılan bir fen sonrası kendisi hakkındaki yorumlara sinirlendiğini ve bu sebeple Güngör Aslan’ın hisse senedi yerine kötülük verilmesini istediğini ancak öldürülmesi üzerine ayrımsız istekte bulunmadığını öne sürdü.

Sanık Ersin Kurt dahi gazeteci Arslan ile husumeti olmadığını belirterek, “Bana hakkımda yapılan marifet linklerini attıklarında de sinirlenmedim. Bana yazısında yemeden içmeden ilginç tıpkı şahsiyet demiş. Fenomen sonrası burada mevcut sanıklar beni aradılar teyit olacaklarını söylediler. Benden avukatlıklarını yapmamı istediler. Ben onlara bunu yapamayacağımı söyledim. Sanıklarla buluşmamın eksantrik ayrımsız sebebi yoktu.” diye niteleyerek konuştu.

Ardından özge vakfedilmiş sanıklar Birey Yılmaz, Emrah Sebep, Ferhat Saika, Hasan Emre Polat, Fehamet Sebep, Özgür Taşkıran, Ramiz Saatçi ile tutuklanmadan sanıklar Yadigar Başyurt, Erdal Yıldırım, Abdullah Yürük ve Erdal Tilki savunmalarını yaptı.

Arslan’ın eşi Suna Arslan ve kızı Nazlıcan Arslan ise sanıkların düzenlenen tıpkısı cinayet işlediklerini savunarak genişlik bunaltıcı cezayı almalarını istedi.

Görüngü sırasında ofiste kâin müteharrik Tuana Yılmaz birlikte tanık olarak dinlendi.

Ramazan Özkan’ın yağız tıpkısı maskeyle olgun yaptırma isteğiyle gelişim yerine geldiğini anlatan Yılmayan, Arslan ile konuştukları sırada keder etmeye başladığını bu tam olayı gördüğü için şahsın kendisini yaralayacağından korktuğundan kıran ayrıksı aynı hisse senedi yeri çalışanı ile tuvalete saklandıklarını söyledi.

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında sanıklardan Ersin Kurt, Burhan Çelik, Ferhat Yıldırım, Hasan Emre Polat, Ramazan Özkan, Emrah Sebep ve Ramiz Saatçi’nin tutukluluk hallerinin devamını, Birey Yılmaz, Bedel Sebep ve Hür Taşkıran’ın ise alıkonulma süresini ayn önünde bulundurarak tahliyesini arzu etti.

Sanık avukatlarının savunmalarını dinleyen mahkeme heyeti, sanıklardan Ramazan Özkan, Ersin Aldanmaz, Belgit Polat, Ferhat Yıldırım, Hasan Emre Polat ve Ramiz Saatçi’nin tutukluluk hallerinin devamına, Can Yılmayan, Emrah Sebep, Kıymetiharbiye Saika ve Bağımsız Taşkıran’ın ise tahliyesine ve davanın ertelenmesine değişmeyen verdi.

Süreç

Gazeteci Güngör Arslan 19 Gücük Ay 2022’de ofisinde silahlı saldırıya tutulmuş, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Olayla ilişik kendisine yakalanan 10’u mevkuf 14 sanık üzerine muhtelif suçlardan dava açılmıştı.

Share: