Garo Paylan’dan ‘Ermenistan ile Ticaret’ Çağrısı: “Bu Sınırı Benzeri An Önce Açalım”

HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, Ticaret Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında, Türkiye ile Ermenistan arasındaki tecim fırsatına dikkat çekerek, “Bu sınırı ayrımsız zaman önce açalım. Tıpkı okazyon penceresi var, hazar için. İktidardaki Paşinyan benzeri egemenlik ortaya koymuş durumda hazar üzere amma biz bu iradenin elini tutmazsak, sulh talepleri fiyat bulmazsa bu meseleler akamete uğrar” dedi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda zaman Ticaret Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyonda küçümseme kayran Garo Paylan, Tecim Bakanı Mehmet Muş’a, Ermenistan sınırının sebep bibi tutkun olduğunu sordu. Sınırın ayrımsız an evvel açılması üzere davet özne Paylan, şunları söyledi:

“Tıpkı okazyon penceresi var, barış üzere. Şimdi, bu önyargıları kaldırma zamanıdır. Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın ve Türkiye halklarının birlikte kazanacağı bir zinde yaratmalıyız. Savaşta bilcümle bu arada kaybettik. Şimdi hep bu arada edinim zamanı.

Memleketin, komşularıyla yekpare sınırları celi. Fakat Ermenistan’la 30 yıldır sınırlar sınırlı. Aynı mazeret vardı sınırların kapalı olması ile ilişik, 2 sene geçmiş bu mazeret birlikte ortadan kalktı. 2 yıldır sınırlar hala bağlı. Bozukluk açılmıyor bu hat? Sadece üçüncü büyüklük vatandaşlarına açılması üzerine aynı buyruk de vardı.

“BU ÖNYARGILAR NASIL KALKACAK SAYIN BAKAN”

Geçtiğimiz günlerde Ermenistan’daydım. Oradan buraya akıllıcasına, buradan oraya akilane önyargılar var. Birbirine mail iki halk, bin yıldan aşkın müddet tıpkısı arada yaşamış, ticaret yapmış, ahbapça muammer iki halktan bahsediyoruz. Bu önyargılar kuşkusuz kalkacak Sayın Nazir? Tığ, ticaretin önceki gerçekleştiği ve kurumsallaştığı topraklarda yaşıyoruz. Siz biliyorsunuz, bu önyargılar şüphesiz kalkar? İki talih arasında yüklülük varsa sınırlar açılır, ticaret başlar, insanlar birbirini tanır.

“YENİDEN TİCARETİN MERKEZİ OLMA ŞANSIMIZ VAR”

Ermenistan 30 yıldır sınırları kapalı tutularak cezalandırıldı bile peki şarki illerimiz cezalandırılmadı mı? Kars, Ardahan, Dert, Van… Trabzon, Rize limanları aktive edildi evet… Bunların çalışması için bu sınırları açmamız geçişsiz. Ermenistan üzerinden Azerbaycan’a ve Ilımlı Asya’evet idrak ve Çin’e kadar olacak ilk kânun hattını aktive etme, yeniden ticaretin merkezi olma şansımız var. Siz yüzünüzü batıya dönmüşsünüz ama biraz de doğuya dönmenizi rica ediyorum sizden. Madem eşkal aynı mutluluk olacağız; bir gözü batıda, tıpkı gözü doğuda olan tıpkı ülke olacaksak bu anlamda Ermenistan’ın açacak aynı devlet olduğunu düşünüyorum. Sizi bu konuda sorumluluğa davet ediyorum.

Bu sınırı tıpkısı dakika ilk açalım. Benzeri punt penceresi var, hazar amacıyla. İktidardaki Paşinyan bir buyuru ortaya koymuş durumda hazar üzere ama tığ bu iradenin elini tutmazsak, hazar talepleri denk bulmazsa bu meseleler akamete uğrar. 90’larda üstelik bu fırsat vardı, akamete uğradı. 2008’dahi birlikte bu fırsat vardı, siz bile çok mebzul biliyorsunuz, akamete uğradı. Demin üstelik tıpkısı okazyon penceresi var. Demincek zamanıdır diyorum. Demincek, bu önyargıları kaldırma zamanıdır. Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın ve Türkiye halklarının gelişigüzel kazanacağı tıpkısı hayat dolu yaratmalıyız. Savaşta bilcümle beraber kaybettik. Azeriler dahi kaybetti, Ermeniler da kaybetti, bütün beraber kaybettik. Şimdi, bütün bu arada kazanma zamanı. Bu açıdan hem Ermenistan’la hem Azerbaycan’la ilişkilerin normalleşmesi amacıyla ticaretin anahtar rolde olduğunu düşünüyorum. Sizi dahi kapıları aynı zaman evvel açmaya ve bu konuda baskı almaya davet ediyorum.”

Share: