Fırıncıların rekabeti savuşturmak fiyatını 2,75 TL’ye düşürdü

Fırıncıların rekabeti savmak fiyatını 2,75 TL’ye düşürdü

ÇANKIRI – Çankırı’da fırıncılar ortada yaşanan rakiplik sebebiyle bazen bakkal ve fırınlarda ekmeğe tenzilat yapılarak, 200 gramı 2,75 TL’ye satılmaya başlandı.

Çankırı’da yapılan zam ile 210 gram ekmeğin karşılık 5 TL’ye yükseltilmişti. İlde 3,75 TL’den satılan 200 gram ekmeğe ise fırıncılar beyninde yaşanan rekabet sonrasında gâh market ve fırınlarda indirim geldi. 2,75’TL’den satılmaya başlayan atlatmak vatandaşın yüzünü güldürürken fırıncılar ise durumdan şikayet etti. Site genelinde haddinden fazla sayıda atlatmak fırının olması ve birçok fırının temiz olmayan ortamlarda savsaklamak üretmesinin nahak yere aynı rekabet oluşturduğunu belirten işletmeciler, fırınların henüz mıhsıçtı aynı şekilde denetlenmesi gerektiğini söyledi.

“200 gram ekmeği 3,75 TL’den satılması gerekirken 2,75, 3 TL gibi fiyatlardan satıyorlar”

Çankırı’da savmak üretimi işleyen Adnan Kuşçu, “Çankırı’da fırınlardaki nahak rekabetin sebebi kâh fırınların hijyen şartlarını sağlanmayan ortamlarda istihsal yapması. Üretmiş oldukları ekmekleri bakkal ve marketlerde 200 gram ekmeği 3,75 TL’den satılması gerekirken 2,75, 3 TL kabilinden fiyatlardan satıyorlar. Bunun yanında, pazardaki müşterisini kaybetme korkusu ile bakkal ve marketlerden elan aşkın aşari almaktadırlar. Bakkalların bu fırınlardan sunulan ıskonto bedelini talep etmesi ile müşterisini yitirmek zorunda dikilmek istemeyen fırınlar zorunlu kalmaktadır. Maatteessüf, pazarın darlığı ve fırının çok olması, fırınların birçoğunun havai kapasitede çalışması nahak rekabete nöbet açmaktadır. Bu rekabetin önüne geçilebilmesi amacıyla Çankırı Belediyesi ve İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü yoluyla paketlemek üreten yerlerin hijyen şartlarının sağlanabilmesi için denetimlerin sıklıkla yapılması gerekiyor. Bu hem nahak yere rekabetin önüne mazbut hem birlikte vatandaşın hijyen şartları ile üretilen paketlemek tüketmesini sağlar” dedi.

Share: