Fırıncıların 400 derece coşkun karşısında savmak mücadelesi

Kent genelinde kavurucu sıcakların etken olduğu Malatya’da fırın ustaları ise 400 dereceyi bulan fırın ateşinin karşısında savuşturmak mücadelesi veriyor. Fırının zarfında hissedilen 50 derecenin üzerindeki sıcaklıktan damarı bozuk etkilenen ustalar eli nimetli hazır para tüketiyor.

Malatya’da fırıncıların kavurucu sıcakta savmak mesaisi devam ediyor. Kentte zaman normallerinin üstünde seyreden albeni sıcaklığının en çokça etkilediği antant olan fırıncılar, cemi zorluklara karşın temas çalışmalarını sürdürüyor. Kavurucu sıcakla gelişigüzel sakim ateşe maruz küsurat fırıncı esnafı, artağan sıvı tüketerek serinlemeye çalışıyor.

“Flama 400 dereceyi buluyor”

Sektörde 40 yılı geride bıraktığını kaydeden Ramazan Akış, “40 yıldır meslekteyim. 400 dereceyi kâin fırın ateşinin karşısında çalışıyoruz. İşimiz ağırlık. Albeni sıcaklıkları ile birleşen fırın sıcaklığı çalışmalarımız zorlaştırıyor, amma yapacak bir şey namevcut savsaklamak davası amacıyla mecburen çalıyoruz “dedi

“Nakit tüketerek serinliyoruz”

İşletme sahibi İbrahim Çınar ise kavurucu sıcaklar altında çalışmalarını sürdürdüklerini kaydederek, “Baba mesleği kestirmece 45 yıldır fırıncılık yapıyoruz. Ağustos sıcağında 40 derece insanlarımıza hizmet yapıyoruz. Günler çokça uzun ayrımsız buçuk iki mesaiyi bulur kadar oluyor ama bayıla bayıla yaptığımız üzere pir geçiyor. İçeride hissedilen şule tahminî 50 rütbe verimli likit tüketerek ayakta kalmaya çalışıyoruz. Bire Bir sonraları sıcaklıklar kırılacaktır” diye konuştu – MALATYAShare: