Feza yarışında yeni adım: Enerji krizine çözüm arayışı!

Çin’in Xidian Üniversitesi’nden selen insanlarına göre, Çin’bile feza tabanlı gün enerjisi kullanımının yolunu açabilecek bakir ayrımsız kule üstünde çalışmalar tamamlandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, 5 Haziran’üstelik “dünyanın önce bütün angajmanlı ve kamu sistemli güneş enerjisi santrali” üzerinde başarılı bir sınav yapıldığı belirtildi.

Gök tabanlı tarih enerjisinin gelişimini beslemek üzere düşünülmüş beş farklı sistemle donatılan ve çelikten üretilen 75 metre yüksekliğindeki çatı, üniversitenin kampüsüne yerleştirildi.

Uzaydan güneş enerjisi elde edilmesine ait çalışmalar sadece Çin’in gündeminde değil. Mart ayında İngiltere’nin uzayda sıra enerjisi santrali dayamak amacıyla 18,72 bilyon euroluk benzeri teklifi değerlendirdiği bildirilmişti. Amerika Birleşik Devletleri, öz uzay tabanlı ruz enerjisi sistemine mütekâmil uygulayım bilimi çıkarmak için 100 milyon dolarlık katılma anlaşması yaptı.

BİLİM AÇACAK MU GERÇEKLİK Mİ?

Gök tabanlı güneş enerjisi sisteminde, uyduların enerjiyi güneşten daima olarak fotonlar toplayarak enerjiyi fotovoltaik hücrelere dönüştürmesi ve bu elektriği kablosuz adına ışınla ve mikrodalgalar halinde Dünya’daki alıcılara göndermesi hedefleniyor.

Portsmouth Üniversitesi Makine ve Tasarım Mühendislik Okulu Başkanı Jovana Radulovic, bu malumat anahtar romanından ayazlık kadar görünen fikrin yıpranmamış olmadığını söylüyor.

Euronews’teki habere göre; Raduloviç, mühendislerin ve marifet insanlarının bu teoriyi geçtiğimiz yüzyılda gündeme getirdiğini belirtiyor.

Nazariye, ilk defa 1960’larda âlim ve gök mühendisi olan Peter Glaser eliyle önerildi. Ona göre, gök tabanlı ayrımsız güneş enerjisi santrali, 24 saat zaman ışığı görmesi ve daim elektrik üretimine izin vermesi dolayısıyla Dünya’ya yerleştirilen tıpkısı santrale bakarak daha eli nimetli olabilirdi.

Toptan enerji tüketiminin 2050 yılına büyüklüğünde yüzdelik 50 oranında artmasının beklendiği tıpkısı dönemde, bu metodun mütezayit enerji ihtiyacını karşılamada ve iklim krizine hal üretmede havari olabileceği belirtiliyor.

UZAY TABANLI RUZ ENERJİSİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER NELER?

Uygulayım Bilimi ilk bakışta imge vadeden ayrımsız görüntü sergilese birlikte bir nice zorluğu dahi yanı sıra getiriyor. Gök tabanlı zaman enerjisinin uygulanmasını zorlaştıran esas faal faziletli maliyeti.

Sistemin büyük ölçüde parçalı olduğu biliniyor. Buna göre, Çağ modülleri yörüngede robotlar yoluyla kurup takma edilmeli. Bu montajın yapılabilmesi üzere kamu unsurların uzaya taşınması gerekir kim bu üstelik el ve kibar bir muamelat olduğu anlamına sağlık. De bu kabil ayrımsız faaliyet yer için birlikte zararlı gibi.

Mavera yandan üretilen enerji ve elektriğin Dünya’evet mikrodalgalar halinde gönderilmesi öngörülüyor. Radulovic’e göre bu kadar uzaktan gelen bu dalgalar üzere devasa alıcılara ihtiyaç duyulacak.

İletilen mikrodalgaların yoğunluğunu artırarak henüz adi antenler de örtmek düşünülebilir. Böylecene maliyet bile düşürülebilir. Ne var ki bu senaryoda korkulu sinyallere maruz küsurat canlılar için felaket söz konusu tür.

Enerjinin dönüştürülme süreçlerinde yüzdelik 10 oranında zayi yaşanabileceği dikkate alındığında sistemin ilerleme açısından haddinden fazla üstelik avantajlı olmayacağı görülebilir.

Başka tıpkı meşakkat bile sıra panellerinin uzayda uzun müddet ayakta kalabilmesini icat etmek. Uzay şartlarına karşı daima bakıma ihtiyaç duyacak olan bu panellerin radyasyona cebin sağlamlaştırılmaları gerekir.

GELECEK İÇİN DEĞERLİ BİR YATIRIM MI?

Tamam bu güçlük projelerin maliyetini koca ölçüde artırırken sistemin buna değip değmeyeceği istifham işareti adına kalmaya bitmeme ediyor.

Radulovic, bu nedenle Elon Musk’ın şirketi Space X’in çalışmalarını yakından izlediklerini söylüyor ve “Tıpkısı roketi kullanarak malzemeleri uzaya çatlamak ve bunu yeniden yeniden açmak maliyet açısından avantajlı gözüküyor. Ancak uzaya gün enerjisi santrali yapmak amacıyla bilcümle unsurların maliyeti düşürülmedikçe bu düşündüğümüz kadar acul olamayacak. Üstüne yoğunlaşmamız müstelzim ayrımsız molekül bu” şeklinde konuşuyor.

Yine birlikte bu bili açki romanlarını andıran yöntem gelecekte şanlı aynı yatırım haline gelebilir. Radulovic, teknolojinin leşker ya da geç henüz akıllıca maliyetle üretilebileceğini zira üstünde henüz çok araştırma yapılacağını söylüyor.

Enerji ve abuhava kriziyle dövüşmek ve ati nesilleri yüklenmek amacıyla sert önlemlerin alınması gerektiği aşikar. Gök tabanlı Tarih enerjisinin kısa vadede uğrunda engeller olsa birlikte tafsilatlı vadede faydaları umut donör.

Merih görevi araştırması: Kadınlar daha makul!

 

Mars’ta bakir hayat belirtileri

 

Share: