Fellah Towers’ta filmin sonu keder bitti

Kaçak yapılaşma yüzünden mühürlenen, sonrasında mamure barışıyla yasallaştırılan ve bankalar olan borç cihetiyle tıpkısı bölümü icradan lime lime satılan Maraba Towers projesinde, ticari alanlara sağlanan çok yapım bihakkın göz yaparak ekstra rant elde edildi.

Sözcü’nün haberine bakarak İstanbul Boğazı teessür bölgesinde kaldığı üzere yapılaşmanın kısıtlandığı bir alanda bulunan Fellah Towers’ta, kanunun getirdiği sınırlamalar umursanmayarak, 180 metre yüksekliğinde 46’şar katlı iki kulede 308 rezidans inşa edildi. Fakat 2960 dar Boğaziçi Kanunu’nda, “En aşkın 15.5 metre yüksekliğinde 5 katlı göz alanı düz yazı edilebilir” maddesi saha alıyordu.

YAPILAR BAĞIMSIZ ÜNİTE HALİNE GETİRİLDİ, 2.5-8 MİLYON DOLARA SATILDI

APART OTEL ruhsatı düz ve günlük kiralanması gereken binadaki yapılar ise bağımsız birim haline getirilip 2.5-8 milyon dolar ortada satıldı.

Boğaziçi Kanunu’nda Geçit’ı gören arazilerde düz yazı edilecek ev yapılarında, aya alanı hatim sayısının yüzde 15’i geçemeyeceği tabir ediliyordu.

YÜZDELIK 40 OLMASI GEREKEN AYA ALANI ITMAM SAYISI YÜZDELIK 87 YAPILDI

Ekinci Towers’ta ise ümran planına bakarak yüzdelik 40 olması müstelzim taban alanı kat sayısı yüzdelik 87’ye kadar yükseldi. Temel Taşı ve altındaki 10 bodrum allahsız havi inşaat alanında 4 itmam aksata merkezi ve 6 tekmil otopark olacaktı.

Projedeki usulsüzlüklerin ilk kendisine ortaya çıkarıldığı 9 Haziran 2014’cilt bu yana İstanbul Boğazı tahassüs bölgesinde kalan iki devasa cihannüma nesir edildi.

BELEDİYE KESMEDİ BAKANLIĞIN KAPISINI ÇALDILAR

Projenin sahibi olan Çiftçiler Ana Ortaklık ve Türkerler İnşaat, aşkın eklentileri yasallaştırmak namına Beşiktaş Belediyesi’nden tadilat ruhsatı ahzetmek istese birlikte belediye bunu reddetti. Bunun konusunda 12 Aralık 2017’de Yer ve Kentçilik Bakanlığı’nın kapısının çalındığı ortaya çıktı.

BEDAVA 4 SKOR DÜKKAN İNŞA ETTİLER

Beşiktaş Belediyesi Yapı Arama Müdürlüğü ekipleri 21 Mart 2018’dahi projeyi denetledi. İki kulenin çatılarında toplanmış 3 bin metrekare kadar ikişer ikmal aşkın tasarruf alanı oluşturulduğu saptanırken, medar seviyesinde ise bahçe alanına seçkin biri 350 metrekare kadar bedava 4 skor dükkan düz yazı edildiği belirleme edildi. Bunun konusunda inşaat mühürlendi ve kapısına birlikte “bina tatil tutanağı” asıldı.

İMAR BARIŞI SAYESİNDE PROJEYE DEVAM ETTİLER

Şirketlerden uğrun bölümlerin yıkılması ve ruhsata akıllıca hale getirilmesi temenni edildi. Ama bu prosedür gerçekleştirilmedi ve proje geliştiricileri mamure barışından yararlanmak için 30 Temmuz 2018’dahi Çevre ve Kentçilik Bakanlığı’na başvurdu. Habersizce bölümler amacıyla arsa emlak değeri ile çatı kestirmece maliyeti toplamı üzerinden yüzdelik 3 oranında ifa yapan inşaat sahiplerine çatı araç belgesi verildi. İmar barışı düzenlemesi, bina pusat belgesi sunulan yapılarla ilişkin alınmış yıkım kararlarını iptal ettiği amacıyla Beşiktaş Belediyesi’nin mührü söküldü ve proje için bitmeme etti.

PROJE İCRALIK OLDU

Ancak projede işlemler istenildiği üzere gitmedi, yapımı yıllar süren Fellah Towers’ta projenin müteahhidi Türkerler İnşaat ile Çiftçiler’in arası bozuldu. Bu sırada bankalar bile cesaret ödemeleri gecikince yürütme takibi başlattı.

Abur Cubur hazırda vezneci borçları yüzünden iki kulede kâin 300 daireden 172’si, 277 ticari alandan 246’sı ve akaryakıt istasyonu ile oto servislerinin bulunduğu çağ icra dairesi marifetiyle lime lime satılıyor.

ÇİFTÇİLER’E YÖNELİK İFLAS KARARI

İstanbul 1. Temel Ticaret Mahkemesi Başkanlığı, 30 Haziran 2022’dahi proje ortaklarından Çiftçiler Taşınmazlar Yatırım Danışmanlık İnşaat için murafaa hüsran kararı verdi. Projede nakıs küsurat bölümlerin yılsonuna büyüklüğünde Türkerler İnşaat eliyle tamamlanıp para sahiplerine doğrulama edilmesi planlanıyor.

Çiftçi Towers’ın ortakları birbirine girdi

Aftan yararlanan gizlice yapıların cezaları iptal olmayacak

Gizlice yapılar yıkıldı… Altından zaman imdi!

Uzungöl’deki habersizce yapılar yıkılıyor

Sahillerde geriden geriye çatı istilası

247 denetimde 413 uğrun çatı belirleme edildi

18 projede 499 habersizce yapı yıkıldı

Share: