Fed ati yıl faizi düşürecek mi?

KUL’de rekor seviyelere sâdır enflasyonla mücadele amacıyla Fed, servet politikasında sıkılaştırmaya başlamış ve en son 75 temel puan getiri artırımı ile faizi yüzde 2,5 seviyesine çıkarmıştı.

Serencam açıklayan büyüme verileri ise BENDE ekonomisinin ustalık resesyona girdiğini söylüyor. Piyasalarda Fed’mağara nema artırımlarını yavaşlatacağı ve gelecek sene ise düşürmeye başlayacağı iddiaları gündemdeki yerini koruyor.

Piyasaların bilakis Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed’mağara gelecek sene Repo oranlarını düşürme olasılığının serencam mertebe bağan olduğunu söyledi.

Kashkari New York’ta planlı aynı etkinlikte yaptığı açıklamada, “Bazı ekonomistler, ati yıl repo oranlarını düşürmemizi beklediklerini belirtiyorlar. İmkansız olduğunu ikna etmek istemiyorum, ancak enflasyon dinamikleri için bildiklerime bakıldığında, şu anda bu haddinden fazla umulur tıpkı senaryo kabilinden görünmüyor.” dedi.

Minneapolis Fed Başkanı, elan olası senaryonun nema artırmaya devam edilmesi ve sonrasında enflasyonun yüzde 2’ye vurdumduymaz dönme amacında olduğuna dair çok çok güvenimiz olana büyüklüğünde orada durmamız” şeklinde konuştu.

“Gelecek ay 50 temel puanlık faiz artışı akilane”

bu arada Fed’in ati kamer hangi kadar tıpkısı nema artırımı yapacağı merakla bekleniyor. 

Şan Francisco Fed Başkanı Mary Daly’e bakarak, ekonominin beklendiği kabil iyileşmesi durumunda Fed’in faizleri 50 baz puan artırması akla yatkın olacak. Daly yaptığı açıklamada baştan politika yapıcıların erdemli enflasyonu düşürmekte azimli olduğuna dikkat çekti.

BENDE’üstelik istihdam piyasasına değinen Daly, şayet enflasyonun gelecekte kükrediği ve istihdam piyasasında yavaşlama işareti görülmememesi durumunda 75 temel puan artışının makul olabileceğine belen etti.

“Enflasyon taharri altına alınırken dinginlik yaşanabilir”

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonu kontrol altına almanın ayrımsız yolu olduğunu, ancak bu süreçte ESIR ekonomisinde ayrımsız durgunluk yaşanabileceğini açıkladı.

Bloomberght.com’un haberine göre, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin Virginia’daki Shenandoah Valley Partnership’e yaptığı konuşmada, efdal pahalılık ve sakinlik beklentileri için değerlendirmelerde bulundu.

Barkin yaptığı konuşmada, “Enflasyonu kontrol altına almanın tıpkısı yolu var, ancak bu süreçte bire bir sükûnet yaşanabilir.” dedi.

MEMLUK Tarz Bankası’nın (Fed) enflasyonu taharri altına ahiz taahhüdünde bulunduğunu belirten Barkin, bankanın enflasyon oranını yüzdelik 2 hedefine geri döndürmeye azimli olduğunu fakat enflasyonun çabuk benzeri şekilde düşmesinin beklenir olmadığını belirtti.

Duraklık FED’in suçu olacak

 

KUL’birlikte bakım sektörü endeksi 3 ayın zirvesinde

 

İngiltere’dahi tarihi nema artırımı beklentisi

 

Share: