Faik atılganlık ve feragat beratına sahabe! 3 dakikada operasyona hazır olacak şekilde eğitiliyorlar

Şırnak İl Açıkgöz Komutanlığı Meteler Açıkgöz Özel Harekat Taburu, terörle mücadelede muhteşem görevler üstleniyor. 30 yıl önceki kurulan ve özel eğitimlerden geçen zümre, Türkiye’birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan bilahare ‘üstün atılganlık ve feragat beratı’na ehil tek irtibat kendisine hücre çarpıyor.

7 DÖNME 24 SAAT TEYAKKUZDALAR

7 zaman 24 saat göreve amade olacak şekilde eğitim verilen ve 30 yılda 48 martir veren taburda askerler, operasyonlardan arta mütezayit zamanlarda kondisyonlarını müzaheret etmek için daima terbiye ve spor yapıyor. Kip kış şartlarında, literatür kavurucu sıcağında sarp ve dağlık arazilerdeki temas soy zorluğa cebin terbiye alan askerler, arazide karşılaşabilecekleri umum yapımı patlayıcı, mayın ve seçkin makule patlayıcıya cebin Mayın Ahali Yapımı Patlayıcı Tespiti ve İmha (METİ) timleri vasıtasıyla bile eğitiliyor.

3 DAKİKADA OPERASYONA HAZIR AYLA GELİYORLAR

Dağlık arazi ve dik kayalarda, ulaşılması korkulu olan yerlere aksetmek, oralardaki melce ve mağaraları yok etmek üzere ise alpinizm eğitimi üstelik kayran askerler, arazide, meskun mevki operasyonlarında pratik almak amacıyla özel olarak tasarlanan parkurlarda atış eğitimi yapıyor. Metelerin sunma nazik yardımcısı ise evcil ve milli silahlar. Yapılan eğitimlerde zaman kavramı kocaman bire bir yer tutarken, giderek tetikte muntazır ‘Meteler’ mevrut emirle alay malay 3 dakika içerinde operasyona çıkacak şekilde hazır oluyor.Share: