Evgin karaciğer nakli kararı alınan hastaya 1 saatte akıllıca aza bulundu

OSMANİYE’de uykuluk yetmezliği hastası P.D.’ye (16) tedavi üzere geldiği Adana’de nakil kararı alındıktan 1 saat sonraları Trabzon’bile akıllıca karaciğer bulundu. Sağlık Bakanlığı’na ilgilendiren uçakla Trabzon’a giden grup marifetiyle alınan uykuluk, 12 saatlik operasyonla nakledildi.

Osmaniye’de zinde ortaöğretim öğrencisi P.D., 13 Eylül’de şiddetli ve beyin ağrısı dolayısıyla ailesi aracılığıyla hastaneye götürüldü. Dağ düşürücü ve analjezik verilerek taburcu edilen gencin şikayetleri devam edince ailesi, ati taharri ve tedaviler üzere Adana’ya getirdi. Burada P.D.’de hepatit belirtileri gören etibba, yapılan tetkiklerde karaciğer yetmezliği olduğunu belirledi. Sakil bakıma alınan P.D.’nin tedavisi bitmeme ederken, ivedili uykuluk nakli kararı makbuz. Saat 22.00’de Esenlik Bakanlığı Ulusal Karaciğer Ihbarname Sistemi’ne yersiz aktarım kararından tahminî 1 saat sonradan dizge yöneticileri, tıpkı aktarılma Trabzon’dahi akıl ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan aynı kişinin karaciğerinin, P.D.’ye akla yatkın olduğunu belirledi.

NAKİL AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜGenel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki ekip, Esenlik Bakanlığı’na ilişkin uçakla Trabzon’a müracaat etmek amacıyla 19 Ilkgüz saat 03.00’te havalandı. Trabzon’dan alınan uykuluk, sabaha karşı Adana’ya ulaştırıldı ve nakil operasyonu başlatıldı. Prof. Dr. Çetinkünar, Op.Dr. Zevküsefa Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Sağlam, Op. Dr. Evren Gökler, Dr. Basrican İnce ile anestezi uzmanları, hemşireler ve teknisyenlerden oluşan kadro, 12 saat süren bire bir ameliyatla karaciğeri P.D.’ye nakletti. Kilolu Hizmet Uzmanı Dr. Nurdan Ünlü’nün takibinde 3 zaman gösterişli bakımda kalan P.D., 21 Ilkgüz’de servise makbuz.’1 SAATTE BULUNMASI NAZIK ŞANS’Tedavisi devam fail hastanın durumu karşı bilgi veren Prof. Dr. Çetinkünar, P.D.’ye müstacel aktarım ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonra makul uykuluk bulunmasının nazik benzeri nasip olduğunu vurgulayarak, “Bu büyüklüğünde kısa sürede akıllıca organın bulunması, milyonda aynı ihtimal diyebiliriz. Akla Yatkın uykuluk bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden çok yaşatmak gibi olmayacaktı. Bakanlığın örgen bağışıyla ilgilendiren muvaffakiyetli organizasyonu üstelik bu şansın avlu kurtarıcı bir unsura dönüşmesini sağladı” diye niteleyerek konuştu. ‘ÖMÜR BOYU DUA EDECEĞİM’

P.D. ise kendisini çok ferah hissettiğini belirterek, “Sonraları öğrendiğime bakarak 1 saatte bana uygun uzuv bulunmuş ve bu müddet organ nakli amacıyla mucizevi tıpkı durummuş. Bağışı yapan aileye çok teşekkürname ediyorum. Mülk boyu onlar ve kaybettikleri yakınları amacıyla dua edeceğim” dedi.

Share: