Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Acılı, aktif yayında gündemi değerlendirdi Açıklaması

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Izdıraplı, sabık yıl 1 milyon 874 bin 806 haneye, toplam 1 milyon 673 bin 757 ton kömür; Ağustos 2022 bakımından de 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 milyar 662 milyon 659 bin 871 lira faaliyet tüketim desteği sağladıklarını aktardı.

Izdıraplı, Kanal 7’deki Payitaht Kulisi programında gündeme ilgili değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Içtimai devletin, istihdama katılamayacak, hayatını da başka çeşit idame ettiremeyecek kitlelere toplumsal yardımlarla insancasına gönül imkanı sunmakla işyar olduğunu tamlayan Kederli, nezaret olarak bunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sosyal müzaheret kullanıcılarının yüzde 82’sinin çocuklar, engelliler ve yaşlılardan oluştuğunu anlatan Kederli, istihdama katılabilecek yüzde 18’lik kesimi da İŞKUR ile yapılan uyuşma çerçevesinde yaşlarına, bilgi ve birikimlerine bakarak iş alanlarına yönlendirdiklerini ifade etti.

Bakan Kederli, “Kitleleri yoksulluktan kurtarmıyorsunuz, bunun üzerinden bile görüş devşiriyorsunuz. Toplumsal yardımla insanları tembelliğe alıştırıyorsunuz” iddialarının akla yatkın olmadığını vurgulayarak, toplumsal yardımları akıbet basamak saydam ve tamamen ihtiyaç temeli üzerinden oluşturduklarını dile getirdi.

Artık toplumsal yardımları “kısırlık hepten” değil, “doğruluk temelli” düşündüklerini nâkil Izdıraplı, Ocak Destek Programı kapsamında gelir gruplarına göre 450-600 liralık beyninde ekleme destek, istinas ve cıvıltı tüketim kabil bir nice destekte bulunduklarını kaydetti.

doğal gaz ve kömür desteğinden bahseden Üzüntülü, istinas desteğini, bölgelerin şule durumlarına bakarak yaptıklarını belirtti. Bölgelere bakarak kışın uzunluğunun ve sertliğinin detaylı şekilde hesaplandığını dile getiren Kederli, şöyle devam etti:

“Ayrıca tığ bu sene Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla şöyle aynı ihtiyati tedbiri de aldık. Ihtimal kömür tüketimi daha yoğunlaşabilir, bunun amacıyla tedbir noktasında bire bir pay koyduk kendimize, inşallah şita dönemine kadar kömürlerimizi kömür desteği sağladığımız, ısınma desteği sağladığımız vatandaşlarımıza temin etmiş olacağız. 2021’da 1 milyon 874 bin 806 haneye kömür desteği sağlamışız. Hep 1 milyon 673 bin 757 ton kömür dağıtmışız. gaz desteği bile 2022 yılı üzere almanak 450 ila 1150 liralık arasında, bu ısıl haritaya tutkun olarak belirleme edildi. Itidalli noktamız Tokat. Tokat’tan doğu ve batıya akıllıcasına. Türkiye’bile sunu antipatik iller Iğdır ve Ardahan. Buralardan başlayarak yılda 1150 liralık ile daha batıya geldiğinizde Antalya’dahi 450 teklik bindi şeklinde. Saf gazda şu asıl kadar müracaat edenler ölçeğinde 330 bin 804 haneye, mart-april döneminde 114 milyon liralık ödemişiz. Teşrinievvel-kasım döneminde da ikinci başvuruları şu anda alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Afiyet raporu bulunan vakayiname hastalara ve hayatlarını cihaza sınırlanmış sürdüren vatandaşlara yüzde 5 munzam ifa yapıyoruz.”

“2,5 milyon vatandaşımız eğlenceli yerine sosyal yardımlardan yararlanıyor”

Yanık, Şubat 2019’birlikte başlayan zindelik istihlak desteğinden tınlamalı sosyal müzaheret kayran ailelerin yararlandığını belirterek, “2022 ağustos bakımından 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 milyar 662 milyon 659 bin 871 teklik elektrik istihlak desteği sağlamışız.” diyerek konuştu.

Bakanlık yerine 9,5 milyon vatandaşın Umumi Esenlik Sigortası primini ödediklerini anımsatan Üzüntülü, Türkiye’birlikte herkesin keyif sistemi güvencesinde olduğuna dikkati çekti.

Bakan Üzüntülü, “Sizce muhalefetin adayı kim olacak, Kılıçdaroğlu garantiledi mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun iştahlı olduğu anlaşılıyor. Değişik adaylardan bile aynı kısmının istediği anlaşıldı, bunlar çokça bildik hâller. Ki evet onu ant gösterecek amma benim şöyle bir değerlendirmem var. Ağız Ağıza durum olarak söylüyorum, gayet bittabi yanılmaya haddinden fazla küşade bire bir öz şu anda okuduğumuz nitelik, ego muhalefetin cumhur reisi adayının bugünkü adı güzeşte isimlerin hiçbirisinin olmayacağı kanaatindeyim, Kılıçdaroğlu da karışma. Benim kanaatim, hiç adsız ve seçime çok az kala tıpkı insanoğlu çıkaracaklar ortaya. Çünkü 6’lı masa Sayın Kılıçdaroğlu’nun kurduğu aynı masa değil. 6’lı masa, o masanın etrafında oturan kimsenin kurduğu tıpkı masa değil. 6’lı masayı kuran buyruk belli onların hepsinin dışında tıpkı aday ortaya çıkaracak.”

Share: