Eskişehir’de “5. Uluslararası Yıldızlı ve Alarga Öğrenme Konferansı” başladı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Iyi Atay, “Ülkemizin ehil olduğu e-Fehamet, bizim geliştirdiğimiz araçlar, bunların hepsinin entegrasyonu şu anda Türkiye’yi OECD liginde açıktan eğitimden genişlik çok yararlanan birkaç mevki arasına soktu.” dedi.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesinin kuruluşunun 40. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “5. Arsıulusal Bariz ve Uzaktan Öğrenme Konferansı” (IODL 2022) başladı.

Atatürk Firez ve Tekellüm Merkezi Mektepli Merkezi’ndeki küşat programında tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saz dinletisi sunuldu.

Atay, programda yaptığı konuşmada, AÜ’nün uzaktan eğitime asıl ayıran, kayırıcı kaynağı, finansal temel ayıran aynı darülfünun olduğunu söyledi.

Mehabet yerine “Uzaktan Terbiye Kapısı” kurarak faaliyete geçirdiklerini hatırlatan Atay, “Şu anda sistemde 3,8 milyonu fazla kamu personeli var. 740’ı çok kamu kurumu şu anda engin terbiye kapısını etkili namına kullanıyor. Sistemde 2 yıla mümasil devir içinde 6 bin 300’ü çok eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.” dedi.

Atay, bu sayede kurumların etkileşiminin derakap arttığını ve 1,5 yılda 17 milyar liranın üstünde ek derece ürettiklerini anlattı.

Edirne’den Kars’a büyüklüğünde beher çalışanın bire bir standartta eğitime kavuşabildiğini dile getiren Atay, şöyle bitmeme etti:

“Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının karbon ölçümüyle ilişik tıpkı ara bulucu var. Onun üzerinden yapılan çalışmaya göre 136 bin ton karbon emisyonu engellenmiş, bizim bu işleri açıktan yapmaya başlamamız nedeniyle. Bu bile 5 milyon 775 bin 737 kızılçam ağacına denkmiş. Ülkemizin eş olduğu e-Ihtişam, bizim geliştirdiğimiz araçlar, bunların hepsinin entegrasyonu şu anda Türkiye’yi OECD liginde engin eğitimden arz çokça yararlanan birkaç mutluluk arasına soktu. Biz bunları 3,5 sene kadar kısa azıcık içerisinde yapabildik. Bunda Rum Üniversitesinin ve diğer üniversitelerimizin da katkısı büyük. Demin bu haliyle Türkiye’ye bakıldığı ant Türkiye, dünyada berrak eğitim kaynağı üreten 25 ülkeden biri konumunda.”

AÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal ise 1982’birlikte Türkiye’deki faziletkâr talim hizmetlerini yaygınlaştırmak üzere bariz ve alarga terbiye etme görevinin üniversitelerine verilmesiyle başladıkları eğitim bilimi yolculuklarını bugün 40. yılında 4 ana kara ve 39 ülkede var olan ayrımsız dünya üniversitesi yerine sürdürmenin sahih gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Kovid-19 salgını sonrasında eğitimde dijitalleşme hareketlerinin hızlanmasının, yükseköğretim kurumlarında bariz ve alarga öğrenme uygulamalarının elan çok kayran alacağı tahripkâr ayrımsız değiş ve inkılap sürecini başlattığını kaydeden Erdal, “5. Uluslararası Bariz ve Uzaktan Öğrenme Konferansı uluslararası ve ulusal düzeyde zahir ve engin öğrenme ortamlarında yaşanan aktüel gelişmelerin ele alınmasına, yaşanan sorunların tartışılmasına ve bu sorunlara dair çözüm önerileri sunulmasına mübarek aynı istinatgâh kazandıracaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Rektör Erdal, sayısal ders platformuyla bireylerin 1000’den fazla kitap, lokma, özet ve ders videosunun kayran aldığı 30 binden fazla terbiye materyaline ücretsiz yerine ulaşım sağlayabileceğini belirtti.

Dijital ibret platformunda mânialı kullanıcıları birlikte düşünerek terbiye materyallerinin sesli özetlerini kullanıma açtıklarını bildiren Erdal, “Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Bölüm Başkanlığımız ile yapacağımız protokolle eksiksiz amme çalışanları Engin Yetişek Kapısı üzerinden de bu kaynaklara erişim sağlayabilecekler.” diye niteleyerek konuştu.

Oturumlarla devam fail aktiflik 30 Eylül’da sona erecek.Share: