Erzincanlı ressam, sanatını bakır tabakların üstünde yürütme ediyor

Erzincan’birlikte ressam İhsan Parlar 38 yıldır bakır tabakların üzerinde portre işleyerek mesleğini sürdürüyor.

Erzincan Uymaz Çarşısı’nda mevcut dükkanın üstelik ısmarlama üzerine etkin İhsan Parlar, çelik uçlu kalem kullanarak gravür tarama tekniğiyle istenilen portreyi bakır tabakların üzerine işliyor.

37 yıldır heybet adamı, siyasiler ve sanatçılar girmek amacıyla sipariş alarak bir nice portre çizen Parlar, istenilen ebada bakarak 2 ila 7 çevrim süren kurnaz aynı düzentileme sonucunda yaptığı bakır kazıma resim portreleri teslim ediyor.

Unutulmaya yüz markajcı meslekler arasında

1982’den bu yana mesleğine geceli gündüzlü bitmeme fail Parlar, yaptığı işin ata mesleği olduğunu belirterek, “Bakır konusunda el işçiliği ile grafiker çalışması yaparak mesleğimi bitmeme ettirmekteyim. Bunun yanında 2 devam evladım var. İkisini bile bu meslekte yetiştirdim. Yetenekleri var fakat şu aşamada zat mesleklerini yürütme ettikleri için çalışmıyorlar. Bu anlamda maalesef yapmış olduğum iz unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında. Vaktiyle bu mesleği özne 17-18 birey kadar ressam arkadaşlarımız vardı. Şu anda yok denilecek büyüklüğünde bir iki.” ifadelerini kullandı.

“Üzücü döndükçe gözüm gördükçe bitmeme edeceğim”

Eskiye için hareket potansiyelinin düştüğünü belirten Ak Pak, “Makineleşme ve almaşık armağan ürünleri ile alay malay bizim sanatımıza açılım az buçuk değişti. Maalesef daraldı. Yazın piyasanın canlanması ile alay malay neşelilik oluyor. Bu bize bile normal yerine yansıyor. Ancak kış aylarında durgunluk oluyor. Ama biz yeniden dahi mücadelemizi veriyoruz. Bu mesleği bitmeme ettirmeye çalışıyoruz. Erzincan’ımıza servet reşit aynı meslektir. Özellikle anlatım ettiğim kadar ağababa mesleğimdir. Ego elim döndükçe gözüm gördükçe bu mesleği bitmeme ettirmeyi düşünüyorum.” dedi. – ERZİNCAN

Share: