Erzincan’da kurgu camları buz tuttu

Erzincan’da açkı camları buz tuttu

ERZİNCAN Doğu Anadolu Bölgesinde efdal kesimlerde çalışkan olan kar yağışının peşi sıra antipatik hava etkisini artırdı. Erzincan’da geceleyin sunma düşük albeni sıcaklığı sıfırın altında 4 dereceye kadar indi. Kent merkezinde antipatik albeni nedeniyle açar camları buz tuttu.

Geceleyin saatlerinde gelgel sıcaklığın hissedilir derecede düştüğü Erzincan’da sabahleyin erken saatlerde işlerine gitmek amacıyla sokağa sâdır vatandaşlarda buz mesaisi başladı. Ötede soğuktan araçlarının camları buz tutan vatandaşlar kısaca 15 dakika araçlarının ısınması ve anahtar camlarının buzunu temizlemekle uğraşıyor. Meteoroloji 12. Kesim Müdürlüğü ekiplerince yapılan serencam değerlendirmelere bakarak, toprak genelinde hava parçalı ve beş altı bulutlanmış geçecek. Şeb ve sabahleyin saatlerinde buzlanma ve tuman olayı ile birlikte vadi düz inç ve sis hadisesinin görüldüğü bölgede sıcaklık zaman normalleri civarında seyredecek. Bölgede rüzgarın şimalli yönlerden belli belirsiz, kimi vakit ılımlı kuvvette esmesi bekleniyor.

‘Buzlanma ve giysi uyarısı’

Hava Bilgisi 12. Mıntıka Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Yapılan serencam değerlendirmelere göre bölgemiz genelinde havanın parçalı ve birkaç bulutlanmış geçeceği hesap ediliyor. Akşam ve sabahleyin saatlerinde buzlanma ve don olayı ile gelişigüzel yer meydan sis ve pus hadisesi bekleniyor. Rüzgarın kuzeyli yönlerden hafif, zaman zaman ölçülü kuvvette esmesi bekleniyor. Tün ve sabah saatlerinde bölgemiz genelinde buzlanma ve giysi olayı ile gelişigüzel düz meydan sis ve inç hadisesi beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara cebin başta sürücüler başlamak amacıyla, yetkililerin ve vatandaşların tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

Share: