Erkan Mebde: “Taliban İnancı ile Alakadar Damarlı Bir Yanımız Yok’ Diyen Benzeri Mantalite; Bu Mezhep ile Ne Anayasası Ya”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Umumi Başkanı Erkan Mir, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın yıpranmamış kanunuesasi önerisiyle ait “Hani Taliban inancı ile ilişkin kontra benzeri yanımız yok diyen tıpkı iş. İşte bu mezhep şimdi sarayından esas nidaları atmaya başladı. Tüm yurttaşlarımıza soruyoruz. Bu basiret ile hangi anayasası evet. Memleketimizi bu ağıl getirenlerle ne anayasayı tartışabiliriz, konuşabiliriz, değerlendirebiliriz. Türkiye’da kullanılmamış bir anayasaya gerekseme var mıdır? Tamam vardır. Yeni kanunuesasi yapmanın ilk şartı; saray iktidarına serencam vermektir” dedi.

TİP Umumi Başkanı Erkan Baş, TBMM’bile matbuat toplantısı düzenleyerek gündeme ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başlangıç’ın konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“ANIYORUM: 10 Ilk Teşrin katliamında yitirdiğimiz tamam yurttaşlarımızı nazikâne anıyorum. IŞİD barbarlarıyla ve altını çizerek söylüyoruz AKP’nin gözetimi ve izniyle gerçekleştirilen 10 Ekim katliamı bu ülkede barışa, kardeşliğe, AKP’siz bire bir ati umuduna alın girişilmiş bir yabanlık suçudur. Bu âdemiyet suçunun bir tane failinin IŞİD’li barbarlar olmadığını, 7 Haziran sonrasındaki süreçte, ‘Ben, Binali Saika ve Berat Albayrak Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilinde üstünlük aldık’ diye niteleyerek itiraf fail suç işleri bakanı Soylu’nun açıklamalarından biliyoruz.

ANKARA’DAYDIM: 7 yıl ilk 10 Ekim haset ego birlikte dostlarım, kardeşlerim, yoldaşlarımla beraber Ankara’daydım. Bombalar patladığında insanlarımız kanlar içinde yatarken devletin yaralılara arkalama için karışmak namına yaralılara yardım etmeye müteharrik bizlere saldırdığının tanığıyım. O günden beri içki alıyorsam o devir yitirdiklerimizin hesabını tetebbu etmek içindir. Bu ülkenin hazar isteyen çocukları katledilirken katliam sonrası gazla, copla saldıranlardan hesap didiklemek amacıyla yaşıyoruz. Bize bu acıları yaşatan, bu ülkede barışı ve umudu katletmeye çalışanlardan adisyon yoklamak üzere yaşıyoruz. Avukat koyulmak talip o pırıl pırıl, yemyeşil gözlü çocuğun 9 yaşındaki Veysel Atılgan’ın ve nice insanımızın hesabını şavullamak üzere yaşıyoruz. Kesinlikle soracağız, muhakkak hesaplaşacağız.

10 EKİM İLE HESAPLAŞMADAN YENİ BİR TÜRKİYE KURULAMAZ: 10 Teşrinievvel katliamı bizim kuşağımızın 1 Mayıs 1977’sidir. Silinmez bir yaradır. Eksantrik yaraların devamı sonradaki faşizmin habercisidir. Kül bu nedenle hiçbir tartışmaya yer bırakmaksızın haddinden fazla yıldızlı ifade ediyoruz; 10 Teşrinievvel’in tam failleri ile hesaplaşmadan Türkiye’bile bire bir helalleşme yaşanamaz. Bugün kullanılmamış ayrımsız Türkiye kurmaya soyunan kim varsa 10 Ilk Teşrin’in failleri ile sayışmak zorundadır. Bu memlekette bir zaman hak, hukuk, doğruluk gelecekse 10 Teşrinievvel sorumlularının oturacağı yer sanık sandalyeleridir. 10 Ilk Teşrin ile yüzleşmeden bambaşka ayrımsız çaremiz bulunmayan. On Paralık kimsenin saklanacak, vesile üretecek durumu bulunmayan. Olmayacak, cevaz vermeyeceğiz. 10 Ekim ile hesaplaşmadan yeni aynı Türkiye kurulamaz. Tığ kırmızı çizgimizi buradan çekiyoruz.

AKP- MHP FAŞİZMİNİ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE BÜTÜN BİRLİKTE ATIF İRADEMİZİ İFADE EDİYORUM: HDP Iğdır Milletvekilleri Sevgili Sakim arkadaşımız AKP’nin polisi aracılığıyla yerlerde sürüklenerek darp edildi, ayağı kırıldı. Benzeri milletvekilinin yüzbinlerce yurttaşımızın iradesini katakulli fail benzeri milletvekilinin zedelenmek edilmesi, ayağının kırılması adlı adınca faşizmdir. Bizim bunu mat etmek, bu faşizmi yenmek dışında aynı çaremiz namevcut. Buradan tıpkısı kez henüz Sayın Sevgili Yarım’e esbak olsun dileklerimizi iletiyoruz. AKP-MHP faşizmini tarihin çöplüğüne bilcümle gelişigüzel gönderme irademizi ifade ediyoruz. Kül kanunsuzlukların, acıların hesabını bütün alay malay soracağız.

2 MİLYONU AŞKIN YAVRU İŞÇİ VAR: Ülkemiz adaletsizlikler ortamında. Yekpare bu adaletsizlikler içre sosyal cinslik eşitsizliğinin buyruk sürdüğü benzeri dünyaya gözlerini açmış ve fırsat eşitsizliği ile uğraş fail kız çocuklarının günü bugün. Ülkemizde sonuç verilere bakarak 720 bin; demokratik kitle örgütlenin verilerine göre 2 milyonu fazla çocuk iştirakçi var. Zaman buradan Gamze Açkı’ı hatırlatmak isteriz. Ankara’bile bir ortaöğretim öğrencisiydi. 17 yaşındaydı. 2020 yılında gelişim görüşmesine gittiği ayrımsız otelin 5’inci katından güya intihar ederek hayatını kaybettiği kayıtlara geçti. Bugün duruşması var. Gamze Araç amacıyla kız kardeşleri adalet istiyor. Yavru işçiliği, zaruret Gamze Kurgu’ın intihar süsü sunulan cinayetinin somutlaştığı ayrımsız örnektir. ya birlikte 16 yaşında eski nişanlısı tarafından boğazı kesilen Sıla Şentürk’ü hatırlıyor musunuz? evet de ‘Anne ne evet ölme’ diyen 10 yaşındaki Emine Bulut’un kızını? ya birlikte Rabia Naz’ı, Ceylan Önkol’u, Aladağ’dahi yanarak can veren, adını da bilmediğimiz 11 kız çocuğunu anımsatmak istiyoruz.

TÜRKİYE, ÇOCUK İSTİSMARINDA MAATTEESSÜF DÜNYA’DA 3’ÜNCÜ: TÜİK’in 2016’daki verilerine bakarak; Türkiye’dahi çocuk istismarları ile ilgili ülkü sayısı son 10 yılda 3 tekmil artmış. Bu nedenle Adalet Bakanlığı çıktı yavru istismarına müteveccih verileri bile paylaşmıyor. Akıbet 20 yılda evlendirilen kız çocukları sayısı yüzbinleri geçmiş. 700 binin üzerinde. Türkiye genelinde ortaöğretim çağındaki değme beniz kız çocuğundan hoppadak 70’i okula gidebiliyor. Özellikle Van, Muş kabilinden illerde yüzded 40’lara sakıt tıpkısı orandan bahsediyoruz. İnsan Hakları Derneği’nin raporuna bakarak; Türkiye maatteessüf çocuk istismarında dünyada 3’üncü tam. Daha metanetli çok kat sayı verebiliriz. Tavhane Kadıgil, 4 ayrı bakanlığa soru önergelerini verdi. Çocukların sebep örgün öğreniminde düz almadığını sorduk. Aylı diyerek okula gidemeyen çocukların peşine düşüyor musunuz diyerek sorduk. 9 kamer gizlenen bu gebeliklerde kamu görevlilerinin suçu namevcut mu diyerek sorduk… Tek yanıt namevcut.

9 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN EVLENEBİLECEĞİNİ BUYURAN BİR ZİHNİYET İLE KARŞI KARŞIYAYIZ: Okuldan uzakta işlemez olmak zorunda bırakılan 86 bin kız çocuğunu gören bulunmayan. Çocuğun rızası kavramını siyasal İslam literatürüne kazandıran Doğruluk Bakanı gene, baştan tıpkısı makama oturtulmuş durumda. 9 yaşındaki çocuğun evlenebileceğini, yavru doğurabileceğini buyuran, fetvalar yayınlayan bire bir hesap ile karşı karşıyayız. Hani Taliban fideist ile alakalı münasebetsiz tıpkı yanımız yok diyen ayrımsız iş. İşte bu içtihat şimdi sarayından esas nidaları atmaya başladı. Tamam yurttaşlarımıza soruyoruz. Bu mezhep ile ne anayasası ya. Memleketimizi bu ayla getirenlerle hangi anayasayı tartışabiliriz, konuşabiliriz, değerlendirebiliriz.

YENİ TEMEL YAPMANIN İLK ŞARTI, SARAY İKTİDARINA SERENCAM VERMEKTİR: Türkiye’dahi kullanılmamış aynı anayasaya gerekseme var mıdır? Peki vardır. Kullanılmamış temel yapmanın geçmiş şartı; saray iktidarına sonuç vermektir. Bereketli keseden atışlar başladı. Sözde eş hakları, neymiş kadının özgürleşmesi… Bu iktidarın bildirme tipik özelliklerinden bir tanesinin kadın düşmanlığı olduğunu on paralık aklımızdan çıkartmamamız gerekiyor. Bunların umum derdi laiklik. Laikliği tümden ortadan ahzetmek üzere ellerine sabık herhangi bir fırsatı kullanmaya çalışıyorlar. Dertleri kendilerine benzemeyenler. Dertleri 20 yıldır kendilerine benzetemedikleri. Dertleri bunlara teslim olmayanlar, direnenler, üzeri eğmeyenler.

20 YILDIR HAYATLARINI DEĞME DOLAŞMA CEHENNEME ÇEVİRDİKLERİ GENÇLERLE BULUŞTUKLARINI İLAN EDİYORLAR: Sözde bir Alevi açılımı… Aleviler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kapalı bir ofis marifetiyle katakulli edileceklermiş… Buradan Alevi yurttaşlara çığırmak istiyorum; tablo o büyüklüğünde net ki. Bu açık oturum İslamcı kuvvet, intihap döneminde Alevileri kendisine munsap süsü yapmaya karar vermiş. Alevilere yegâne vaatlerinin bu olduğunu bile anlamış olduk. Ama tıpkısı hep yerine sarayı seçme paniğinin sarmış olduğunu dikkatle izliyoruz. 20 yıldır hayatlarını temas dönem cehenneme çevirdikleri gençlerle buluştuklarını zar ediyorlar. Bakıyoruz toplantıya; kindar ve müslüman soy sop oluşturmaya ahdedenlerle buluşulmuş. Hani şu düzgün şekeri yalayıp özlük basit çeteleri ile etrafa çalım kesen, kamunun kaynakları ile fonladıkları TÜGVA’nın düzenlediği bire bir etkinlikten bahsediyoruz. Gençlerle buluşabilecekleri tek kavuşum TÜGVA etkinlikleri olması sonuç aşama önemlidir. Bu ülkede ayrımsız koşut yapı inşa ederek devletin cemi kademelerinde kadrolaşma hareketinin karargahı haline mevrut bire bir yapıdan bahsediyoruz. TÜGVA etkinliklerinde konuşan Recep Tayyip Erdoğan ile Türki Olimpiyatları’nda mütekellim Recep Tayyip Erdoğan arasında hiçbir ayırt yoktur.

SANSÜR YASASINI GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR: Gençler senin biletini falanca istemiyor; çoluk çocuk senin biletini kesiyor Tayyip Erdoğan. Hem de bu anca tıpkı bilet ki azimet, devir değil; bir tane taraf bilet. Gidişin olacak dönüşün kaçınan. Gençlerin hayatını zindana çeviren kuvvet, Meclis’te dezenformasyon yasası dile pazarladıkları sansür yasasını geçirmeye çalışıyor. AKP, saray rejimi hep düzenini yanlışlık, adaletsizlik ve domates dolması konusunda kurduğu için gerçeklere tahammülsüz benzeri iktidardır. Taraftar resülmal grupları ile televizyonları, gazeteleri tümden ele geçirdiler, olmadı. Aynı avuç artan ters basın eser organlarına para cezaları, mantinota cezaları verdiler. O de olmadı. Fiziki ağırbaşlılık karışma değme tür baskıyı uyguladılar. Tutmadı. Içtimai medyayı onaylamak amacıyla trilyonlarca mal harcayıp trol orduları oluşturdular. Tekrar olmadı. Şimdi internet haberciliğini taharri altına ahzetmek, elan önemlisi halkın gerçekleri söyleme ve yayma hürriyetini ellerinden almak istiyorlar… 1 yıldan 3 yıla büyüklüğünde hapis cezası alabilecekmiş. Bundan henüz absürt bire bir bent yazılamazdı. AKP zat kendiyle yarışıyor.”

Share: