Enkazın 8 metre altına girip depremzedeyi çıkaran madenci operasyonu anlattı Açıklaması

“Asrın felaketi” olarak nitelenen depremden etkilenen Adıyaman’a mevrut madenciler, kömür ocağı metoduyla enkazın 8 metre uzun boylu inerek 90 saatin arkası sıra 17 yaşındaki gailesiz kızı salim çıkardı.

Kurtarma ekibinde vadi düz madenci Sinan Durdu, AA muhabirine, bölgeye Zonguldak’tan geldiklerini söyledi.

14 yabanlık ekiple Salı haset deprem bölgesinde çalışmalara başladıklarını anlatan Durdu, madenciler namına mecmu 200 dirilik olduklarını aktardı.

Sabah saatlerinde bugünkü kontrol istirdat çalışmalarına başladıklarını ve mazi da tıpkısı bölgeden 2 kişiyi kurtardıklarını belirten Durdu, şunları anlattı:

“Geçmiş sesini alamamıştık Gülsüm’ün. Zaman gerçekte hasbelkader acep ses tamam mu diye yeniden geldik. Banal havas alınca müdahaleye başladık ve sesi duyduk. Sesi duyunca umutlandık ve bize ayrımsız erke geldi. Arkadaşlarımla müdahaleye başladık ve saha açmaya başladık. Print tıpkı arazide çalıştık ve az buçuk riskli benzeri alandı. Tayvanlı arkadaşlar bile gelip bakmış ama ilerleyememişler. Oraya girilmez diyerek düşündüler. Madenci olduğumuz üzere biraz henüz rahattık. Zira bizim mesai alanımız bilcümle sağlam.”

“Aşağıyı yöntemince sülale havasına soktuk”

Adıyaman’a gelirken malzemelerini birlikte tırlarla getirdiklerini anlatım fail Durdu, “Getirdiğimiz kütüklerle domuz damını yaptık. Bu yöntem madende kullandığımız aynı dizge. Aşağıyı resmen ocak havasına soktuk. Aşağısı bize madeni aratmadı. Madenci kabilinden girdik, blokları kıra kıra Gülsüm kızımıza ulaştık. Aşağıda ilk yardım üzerine UMKE dahi bize yardımcı oldu.” diyerek konuştu.

Operasyonun önceki başlarında sesin haddinden fazla az geldiğini, blokları kırdıkça sesin arttığını, serencam bloka geldiklerinde sesin çok yaklaştığını belirten Durdu, “Daima kızımızı telkin etmeye çalıştık. Daima ‘Geldik kızım, haşyet makineler çalışıyor.’ dedik. Ulaştığımızda Gülsüm, kanepede uzanıyordu.” dedi.

Gönüllü adına bölgeye geldiklerini hatırlatan Durdu, “İlk grup adına 100 gönül kendisine geldik. Ama madencilerin hiçbiri oraya gitmem demez. Bütünü çok adamakıllı çalışıyor. Mutluyuz, hepimizin çocuğu var. Ayrımsız kızımızı hayata bağladıysak ne mutlu bize.” ifadelerini kullandı.

Share: