Enkazdan kurtarıldı, “Ampute takımında sportmen olanaklı miyim” diye sordu

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde enkaz altında annesini, babasını ve kız kardeşini kaybeden ve saatler sonradan enkazdan çıkarılan 20 yaşındaki Alperen Yılmaz sevk edildiği Bolu’bile otama altına makbuz. Gönüllü olarak bölgede çalışan ve Alperen’i görüp ekiplere olgun veren iş adamı Mustafa Buğra Bulanık, Bolu’ya gelerek kurtardıkları Alperen Yılmaz’ı Bolu Valisi Erkan Tığ ile hastanede ziyaret etti. Yılmayan müzakere sırasında, “Ampute takımında sportmen mümkün miyim” diye niteleyerek sordu.

Kontrol kurtarma ekiplerine bindi vermek amacıyla gittikleri Hatay’bile gönüllü olarak müteharrik iş adamı Mustafa Buğur Dumanlı, Cumhuriyet Mahallesi 311. Sokak Zafer Apartmanı’nın enkazında duyduğu sesin ardından, kepçenin açtığı gerileme çukurunda Derviş Yılmaz’ı (20) gördü. Mücahit’in yaşadığını gören Tütsülü hızla taharri istirdat ekiplerine bilim verdi. Arama istirdat ekiplerine Mücahit Yılmayan’ın akrabaları ve yakınlarda kâin vatandaşlar üstelik destek verdi. Enkazda yürütülen kurtarma çalışması sonucunda Derviş Yılmaz 72 saatin peşi sıra iyi yerine enkazdan çıkarıldı. Mücahit Yılmaz’ın sesini duyan ve kurtarma çalışmalarına katılan fahri iş kadını Mustafa Buğra Dumanlı, tedavisine Bolu İzzet Baysal Terbiye ve Araştırma Hastanesinde bitmeme edilen Alperen Yılmaz’ı rastlaşmak üzere Bolu’ya geldi. Bolu Valisi Erkan Tığ, İl Sağlık Müdürü Muhammet Tehlikesiz Demirkol, Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Er Kişi Minisker ve Yılmayan’ın akrabaları eliyle karşılanan Mustafa Buğra Dumanlı, Mücahit’i tedavi gördüğü odada konuşma ederek sağlık durumu üzerine bilgiler aldı. Binadan sâdır donmuş bedenlerin üzüntüsünü zihayat Mustafa Buğur Tütsülü, enkazdan Derviş’in aktif çıkmasının oradaki herkese imge verdiğini, depremzede Derviş Yılmaz ile konuştuğunda moralinin ongun olduğunu iletti. Ziyareti sırasında Mücahit Yılmayan ile mütekellim Tütsülü, Yılmaz’ın “Ampute takımında sportmen olacağım koca, devletimiz bizlerin yanı sıra ve onlara minnettarız” dediğini iletti.

Öte yandan Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde depremde yıkılan binada yaşamını yitiren öğretim görevlisi Sinan Yılmayan (51) ile eşi Ebru Yılmaz (46) ve kızları Medih Yılmayan’ın (15) Bolu’nun Yeniçağa ilçesinde toprağa verildiği, 20 yaşındaki Mücahit Yılmayan’ın, aileden geriye artan yegâne hayat olduğunu öğrenildi. – HATAY

Share: