Enflüanza aşısı koyulmak amacıyla geç kalınmaması uyarısı

Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesi (NKÜ) Tababet Fakültesi Ahali Sağlığı Esas Marifet Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, erken grip aşısı olup muafiyet kazanmanın, hastalığı geçirme olasılığını azalttığını bildirdi.

Varol, AA muhabirine, ekim ayının başlamasıyla teneffüs yolu enfeksiyonu yapan virüslerin arttığı döneme girildiğini söyledi.

Hava sıcaklığı değişikliklerinin hastalığa yakalanma riskini artırdığını belirten Varol, “Grip mevsimine girdik diyebiliriz. Birçok gönül burun akıntısı, ayn yaşarması, aksırma kadar enflüanza belirtileriyle karşılaşıyor. Gripten destek olmak için müstevli döneminde yaptığımız şeyleri yapmalıyız. Zira havalar soğuyor, artık elan bağlı ortamlardayız. Salgın azaldığı için insanlar çıktı peçe takmıyor ama o maske bizi sadece salgından değil gripten bile koruyacaktır. O yüzden ben maskenin çıkartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bağlı ortamlarda peçe esasen takılmalı.” dedi.

Varol, halk yıkama ve aleniyet kurallarına uyulması gerektiğini ifade ederek, bereketli tagaddi, akıllıcasına havalandırma, egzersiz yapmanın kişileri kışa hazırlayacağını ve virüslere cebin bağışıklık sistemini güçlendireceğini dile getirdi.

Varol, “Gripten sığınmak amacıyla bildirme oylumlu şeylerden biri telkih olmaktır. Telkih bizi nazik ölçüde gripten korur. Alelhusus risk gurubundaki 65 gözyaşı üstü, süreğen hastalığı olanlara, diyabeti olanlara, enflüanza aşısı olmalarını öneriyorum.” ifadelerini kullandı.

Risk grubunda olanların aile hekimlerinde aşılarını ücretsiz yaptırabileceklerini aktaran Varol, şunları kaydetti:

“Enflüanza mevsiminin gelmesiyle virüsler ortalıkta dolaşıyor. Tığ ne büyüklüğünde er aşı olup muafiyet kazanırsak, hastalığı nakil olasılığımız azalır. Tığ aşı olmayı geciktirirsek vücudumuz virüslere alın muafiyet kazanmadan virüsle karşılaşmış tamam ve bu dahi sonraları aşılama olmanın bir manası olmadığı anlamına sağlık. Bizin için şanlı olan virüsle karşılaşmadan önceki aşılama başlamak. Aşı olup antikor geliştiğinde ve ondan sonradan virüsle karşılaştığımızda hastalanmış olma olasılığımız düşer.”

Share: