Elazığlı depremzedeler, bakir TOKİ binalarında yürek içerisinde yaşıyor

Elazığlı depremzedeler, eskimemiş TOKİ binalarında yiğitlik içerisinde yaşıyor

ELAZIĞ – Elazığ’da yaklaşık 2,5 sene evvel meydana mevrut 6.8 büyüklüğündeki depremin peşi sıra kente yapılan TOKİ konutları vatandaşlara derman oldu. Yapıların sağlamlığı zımnında evvel meydana mevrut 4 büyüklüğündeki depremi hissetmeyen vatandaşlar, hamaset içerisinde evlerinde yaşıyor.

Elazığ’da 24 Sülale 2020’üstelik meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde Elazığ’da 37, Malatya’da 4 gelmek için 41 hayat hayatını kaybetti, iki şehirde 25 binden çok bölük ise hasar gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Kurum’un koordinesinde Elazığ’da 24 bin 83 konutun nesir edilmesi amacıyla mesai başlatıldı. Bu çerçevede tamamlanan binlerce hane adalet sahiplerine kura ile teslim edildi. TOKİ’deki evlerine taşınan ve yapıların sağlamlığı yardımıyla geçkin meydana mevrut 4 büyüklüğündeki depremi hissetmeyen vatandaşlar, kullanılmamış TOKİ konutlarının kuvvetli olduğunu dile getirdi. Devletin değme zaman yanlarında olduğunu aktaran depremzede vatandaşlar, evlerinden mutlu olduklarını aktardı.

“Evlerimiz kuvvetli yapıldığı için çıktı korkmuyoruz”

Geçmiş meydana gelen depremi hissetmediğini aktaran Süleyman Valör Tok, “Evler sağlam, benzeri şikayet görmedik. Bozuk evler miktar namına büyüktü ama evde yürürken patırtılı geliyordu. Şimdi öyle aynı molekül bulunmayan. Aktüel evleri akva yapmışlar kim öyle aynı sevgili namevcut” dedi.

Hiçbir depremi hissetmediğini rapor eden Akide Dikbaş, “Sabah sarsıntı oldu, biz hissetmedik. Evlerimiz kuvvetli. Eskiden sunu ufak benzeri depremi hissederdik. Evlerimiz kuvvetli yapıldığı amacıyla bundan sonra korkmuyoruz. Evimizden memnunuz, devletimizden Tanrı razı olsun evlerimizi yaptı ve bize verdi. Biz dahi derakap taşındık. Devletimiz yanımızdaydı, başka kimse değildi. Şarlatanlar bir şeyler söylüyorlar ama devletimizden Tanrı razı olsun. Yegâne yardımı devletimizden gördük. 1,5 sene bilahare evimizi konfirmasyon etti. Tığ da geldik evimize oturduk” diyerek konuştu.

Depremzede Yusuf Doğan ise, “Sabah deprem oldu ego hissetmedim. Evlerimiz pir ve kuvvetli. Cenabıhak devletten razı olsun. Çarkıt evlerin seçkin yıl masrafı vardı. Demin gider yok” şeklinde konuştu.

Share: