Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Kars’ta konuştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Türkiye’nin zirai ve hayvanca üretimde kocaman aynı noktada olduğunu, ülkelerin kendine yeterliliğini sağlaması amacıyla şehirlerin konusunda şişman görev düştüğünü belirtti.

Bakan Kirişci, Kars Kafkas Üniversitesi Baytarlık Fakültesi Prof. Dr. Necdet Leloğlu Konuşma Salonu’nda planlı, Türkiye’bile oğulcuk transferinden ilk kez doğan Beefmaster ırkı buzağılarının tanıtım etkinliğine katıldı.

Kirişci, buradaki konuşmasında, kırsaldan kente göçün farklı sorunları ortaya çıkardığını, kırsal alanlardaki nüfusun yetişkin ölçüde azaldığını aktardı.

“Şehirde imge var, ati var” diye kırsalı ayrılma etmenin, bu ülkenin yaşadığı zorlu haddinden fazla sorunun esasını oluşturduğunu dile getiren Kirişci, şöyle konuştu:

“Kentlerdeki karışıklık, kadına olan hüküm, insanlar arasındaki geçimsizlik, benzeri molekül olduğunda elini beline atıp silahına sarılarak karşısındaki insanlara çabukluk uygulama, saldırma bunların yanı sıra kırsaldan gelenler ile kenttekilerin benzeri arada yaşamasından kaynaklı arbede var. Bu çatışmadan ne kırsalı infirak edenler bahtiyar, ne de kendini o kentin birincil unsuru adına görenler. Bağımlı zirai üretimde münasebetsiz yönde baskı oluşturuyor.”

Kirişci, kırsaldan kente göç olmasına rağmen, Türkiye’nin zirai üretiminde akıbet 20 yılda dijital anlamda nazik bir artım sağlandığını anlatım etti.

Ülke genelinde nebati ve hayvansal üretimde başarının zorunlu olduğunu vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Dünyada imdi herkes yerelden kalkınmaya nazik ehemmiyet veriyor. Bu bağlamda ayrımsız ülkelerin kendine yeterliliği hangi büyüklüğünde önemliyse, şehirlerin dahi kendine yeterliliği olmalı. Buradan hareketle hayvancılık üstüne Kars’ta hayvancılık konusunda şişman başarısı var ama Kars’ın daha gani şeyler yapmasına mani değil. Üniversitemizin bu çalışmasını da yıllardır benim niçin açıklık mezuniyet edemedik diye aklıma geldikçe düşündüğüm bir aksiyon. Bugün az buçuk elan etraflıca hatır fırsatı buldum. Bu çalışmanın henüz gelecek taşınması amacıyla bakanlık yerine bütün desteğimizi sürdüreceğiz.”

Konuşmaların peşi sıra Kirişci, Veteriner Fakültesi çiftliğindeki doğum yapan hayvanların bulunduğu alanda inceleme yaptı.

Share: