Ege’den 12 milyon dolarlık balık dışı su ürünleri ihraç edildi

Iye İhracatçı Birlikleri’ne (EİB) göre Türk su ürünleri sektörünün 2021’dahi ulaştığı 1,4 bilyon dolarlık ihracatın, 953 milyon dolarlık payını Iye Akarsu Ürünleri ve Hayvanca Mamuller İhracatçıları Birliği üyeleri oluşturdu. Egeli ihracatçılar önce 6 ayda 513 milyon 707 bin dolarlık su ürünleri ihraç etti.

Akarsu ürünleri ihracatında başrolü levrek, çipura, alabalık üstlenirken Rusya, İtalya, İngiltere, İspanya ve Yunanistan genişlik balaban ihracat pazarları oldu.

Balık dışında Ege Denizi’nden çıkarılan karides, sübye (bileşik balığı), kalamar, polip ve deniz hıyarı kabilinden bir nice yapıt da ABD, İtalya, İspanya, Fransa, Belçika ve Müttehit Arap Emirlikleri (BAE) başta kalkmak üzere bir nice ülkenin mutfağına ulaştı.

Bir Zenci Emirlikleri önce sırada

Balık dışında yılın ilk 6 ayında Iye’den tahminî 12 milyon dolarlık su ürünleri ihracatı yapıldı. Birleşik Zenci Emirlikleri, 13 bin 630 kilo yağız kavkı midyesi ihracatı ile geçmiş tam düzlük aldı.

Salyangoz ihracatında yeryüzü iri alışveriş, 39 bin 680 kilogram ile Fransa olurken, aile-haziran döneminde Yunanistan’a karides ihracatı 45 bin 320 kilograma ulaştı.

Yunanistan’a dış satım faziletli seviyede

İzmir Balıkçı İş Adamları Derneği Başkanı Delice Çakan, 15 Orak Ayı itibarıyla açılan uluslararası trol avcılığı kapsamında Türk balıkçıları vasıtasıyla çıkarılan barbun, karides ve tavuk balığının nazik ölçüde Yunanistan’a ihraç edildiğini bildirdi.

‘Çok balık olacak bu yıl’

Türkiye’da ilkgüz ayında av sezonunun başlayacağını belirten Çakan, “Bu sene de artağan miktarda bire bir pelit avcılığı gözüküyor, işaretler dahi o yönde. Palamut hem çöz piyasaya hem da ihracata giden aynı balık. Haddinden Fazla balık olacak bu yıl” dedi.

‘Norveç ve Danimarkada çok yelpaze namevcut’

Çakan, Iye Denizi’nin zengin aynı çeşitliliğe sahip olduğunu belirterek, “Ege’da kök çokça. Hamsisi, sardalyesi, istavriti, kolyozu ihracata gidiyor. Hamsiyi bütün tercih ediyor. Danimarka’dan Norveç’e büyüklüğünde. Dünyada bugün Norveç ve Danimarka akarsu ürünleri ihracatında alay sahibi ülkeler amma bu ülkelerin çokça çeşitliliği yok. Onların benzeri somon balığı benzeri da uskumrusu var ama Türkiye dediğiniz antlaşma Iye, Marmara, Karadeniz haddinden fazla çeşit barındırıyor. Bizim artımız bile onlar” ifadelerini kullandı.

Sübye, polip, kalamar, karides…

Egeli balıkçıların sadece levrek, çupra balığı, ala ve hamsi değil, balık dışı su ürünleri ihracatını bile geliştirdiğini kaydeden Çakan, şöyle konuştu:

Ege’den en çokça ihraç edilen balık dışı ürünlerin başında sübye, ahtapot, kalamar, karides geliyor. İhraç edilen yerlerin başında ise İspanya ve İtalya var. Örneğin Fransa kabuklu ürünleri istiyor ama İspanya dediğiniz zaman ‘kansız’ dediğimiz mahsulat sübye, ahtapot, kalamar tercih ediliyor. Bunlar ek değeri olan mahsulat. Sanmayın kim yalnız ihracata giriyor. Yani mahsulat, bizim çöz piyasada da haddinden fazla tüketiliyor

Çakan, midye ve deniz patlıcanı ihracatının üstelik sonuç dönemde arttığını vurguladı.

136,5 milyar dolarlık teknoloji ihracatı

 

İhracat ikliminde iyileşme dönemi sona erdi

 

Sıska sonuç ihracatı 1 bilyon doları aştı

 

Otomotiv ihracatının şef ili belli oldu

 

Uran ihracatı cümle zamanların arz faziletkâr seviyesinde

 

Tarımda dış satım rekoru kırıldı

 

Share: