Edirne’den gelişmemiş güdük

TBMM Avrat Ayvaz Okazyon Eşitliği Komisyonu Başkanı ve DOĞRU Fırka Edirne Mebus Fatma Aksal, TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında gerçekleştirilen Balkanlar ziyaretlerini değerlendirdi.

Aksal, yaptığı yazılı açıklamada, Balkanların Türkiye amacıyla ayrı aynı öneme ehil olduğunu belirtti.

Balkan topraklarının her bir karışının eş geçmişten tıpkısı düzensiz taşıdığını ifade eden Aksal, “Bu topraklarla eş tarihimiz, eş kültürümüz, eş kederlerimiz, sevinçlerimiz var. O nedenle Balkanlar iştiyak coğrafyamızdan daha öte adeta iştiyak coğrafyamızın kalbidir.” ifadelerini kullandı.

Balkanlarda gerçekleşen ziyaretler esnasında andıran zamanda hayatını kaybeden İskeçe latif Müftüsü Ahmet Mete’nin dualarla anıldığını belirten Aksal, Mete’nin ömrü süresince Garp Trakya’daki soydaşlar amacıyla çalıştığını ve kendisini rahmetle andığını anlatım etti.

Aksal, Günindi Trakya’nın beraberinde Yıldız Makedonya’bile da ziyaretler gerçekleştirildiğinin altını çizen Aksal, şöyle devam etti:

“Balkanlardaki soydaşlarımızla var olan istek birliğimiz çerçevesinde Osmanlı’dan ecdadımızdan kalma tarihi yapıları görmenin, soydaşlarımızın halen bitmeme ettirdiği eş anane göreneklerimize tanık olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadık. Gördük kim Ülkemize coğrafi sınırlarının ötesinde gönül coğrafyamızdaki ilişik ve teveccüh alelacayip.”

-Dil Bayramı

Trakya Üniversitesi Öğretim Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Günşen Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün esirgeme ve katılımlarıyla 26 Ilkgüz 1932 tarihinde 1. Türk Dili Kurultayı’nın düzenlendiği tarihin 90. sene dönümü nedeniyle bire bir düşünce yayımladı.

Aynı zamanda Türk Dili Vukuf Müesses Üyesi ve Edirne 15 Temmuz Demokratik Gençlik Derneği Onursal Üyesi Günşen mesajında Dilin tıpkı milleti kavim yapan hars değerlerinin başında geldiğini vurgulayan Günşen, şunları kaydetti:

“Atatürk, dilin bile bire bir milli muhafaza meselesi olduğunu, Türkçemizi korumanın vatanı korumakla bir olduğunu, çünkü Türkçemizin birlikte vatan kadar, zaman kadar, gelenek ve göreneklerimiz kadar eren ve mukaddes olduğunu çokça mebzul biliyordu. Bihakkın onun ‘Ülkesini ve yüksek istiklalini korumasını bilici Türk milleti, dilini bile ecnebi diller boyunduruğundan kurtarmalıdır’ derken, tıpkısı gerçeği dile getiriyordu.

Onun Türk diline topluluk çıkışı ve bizzat Türk tarihi birlikte, Türki ile ilgilenmesi yararsız değildi. Türk milletinin faziletli ekin ve uygarlık nesir edici cevherine mümin Atatürk, bu şişman milletin dili olan Türkçenin birlikte cevherine inanıyor; ‘Milli duygu ile kurgu arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve varlıklı olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin yeryüzü zenginlerindendir. Kâfi kim bu vesile şuurla işlensin.’ diyordu.”

“II. Uluslararası Tabiat Bilimleri, Mühendislik ve Materyal Teknolojileri Konferansı RUTUBET 2022” konferansı

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) organizasyonunda, Kırklareli Üniversitesi sülale sahipliğinde düzenlenen “II. Arsıulusal Tabiat Bilimleri, Mühendislik ve Gereç Teknolojileri Konferansı NEM 2022” konferansına katıldı.

Trakya Üniversitesinden yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, tabiat bilimleri, mühendislik ve gereç teknolojileri konularında serencam gelişmelerin konuşulduğu konferansın açılışına Kırklareli Valisi Birol Ekici, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek, TÜB Çevrim Başkanı ve Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Inanlı Delimsirek, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Okhan Akdur, Kırklareli Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Itır Bölükbaşı Sel, ulusal ve uluslararası birçok bilim insanı ve davetli konuşmacı katıldı.

Konferans Başkanı Doç. Dr. Hisse Senedi Ateşin, konferansın mühendislik ve tabiat bilimleri başta koyulmak için birçok alandan bilim insanı ve araştırmacıyı bir araya getirerek bilgelik ve deneme paylaşımı sağladığını rapor etti.

Trakya Üniversiteler Birliğinin 10. yılı münasebetiyle örgen üniversitelerin teşrikimesai ile geniş şümullü bire bir programla disiplinler arası birçok muhteşem konuda yüksek ayrımsız ilmî standardı ortaya koyan konferansa ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren TÜB Aktarılma Başkanı ve Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, çevrim başkanlıkları boyunca temas çatısı altında 44 eş aktiflik gerçekleştirdiklerini belirtti.

Konferansla ait bilgiler aktaran Rektör Şengörür, konferansın bu sene 7 büyüklük, 21 üniversite ve 5 şirketten mecmu 120 katılımcıya eş sahipliği yaptığını belirterek 80’i yavuklu, 13’ü poster oluşmak amacıyla toplamda 93 bildirinin akseptans edildiği bilgisini paylaştı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Inançlı Delimsirek gerçekleştirdiği konuşmada, RUTUBET 2022 Konferansı’nda üç dolaşma süresince robotik ve mekatronikten yeni erke malzemelerine, çekirdeksel fizikten bireşimli zekaya kadar birçok teknolojik yeniliğin altın akademisyenler ve araştırmacılar marifetiyle ele alınacağını ve konuşma sonucunda çıkacak bilgilerin bilgi dünyasına büyük katkılar sunacağını kaydetti.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Okhan Akdur ise geleceğe çevrilmiş mühendislik malzemelerinin üretilmesinin ve geliştirilmesinin teknoloji, AR-GE ve bilgelik çalışmalarıyla benzer olduğuna değinerek düzenlenen konferansın, sanayinin veri ve üniversiteler ile olan ilişkisinde nazik tıpkı öneme topluluk olduğuna dikkati çekti.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, konferansının multidisipliner ve hususi aynı derinti olduğunu söyleyerek GÖNEN 2022 Konferansı’ndan çıkacak bildirilerin müfit ve okşayıcı olması dileğinde bulundu.

Kırklareli Valisi Birol Ekici de yaptığı konuşmada üniversite-kent iş birliği karşı açıklamalarda bulunarak GÖNEN 2022’nin Kırklareli’nde düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Vali Ekici, teşrifleriyle konuşma programını onurlandıran TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek’a, Trakya Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin rektörlerine, kodifikasyon komitesine, çağrılı konuşmacılara ve katılımcılara teşekkür etti.

Onursal başkanlıklarını TÜB üye üniversite rektörlerinin üstlendiği konferansın çağrılı konuşmacısı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek, Trakya Üniversiteler Birliği aracılığıyla gerçekleştirilen etkinliğe çağırma edilmekten duyduğu memnuniyeti tabir ederek “Birlikte İş Yapmaya Sebep İhtiyacımız Var? Geleceğimiz Açısından Sürdürülebilir ve Düşüncesiz Ayrımsız Ati İçin Bakış Noktamız, Bilim ve Uygulayım Bilimi Kâmilen Analizör” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı.

Share: