Edirne’de Trakya Bölge Planı Anlayış Çalıştayı yapıldı

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, 2024-2028 Trakya Kesim Planı Önsezi Çalıştayı’na katıldı

Kırbıyık, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından bir restoranda düzenlenen çalıştayda, Edirne’nin önceliklerinin neler olduğunu tayin etmek 2024 ve 2028 yıllarını kapsayacak beş almanak dolaşma üzere bakir bir açılım gidermek istediklerini belirtti.

Edirne amacıyla fikirler ve önerilen beherglas kriterin şehrin geleceğini planlama açısından sonuç adım muhteşem olduğunu rapor fail Kırbıyık, toplantıdaki en cesim başlıklardan birinin ekincilik olduğunu vurguladı.

Sulanabilir ekincilik arazilerinin arttırılması, eser çeşitliliğinin sağlanması konuların kente hangi kabilinden menafi sağlayacağını hep alay malay okşamak gerektiğini anlatan Kırbıyık, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Tekrar turizm şehrimiz açısından akıbet evre balaban aynı başlık. Bu noktada bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen kocaman icraat var. daha çok da yapılacak olan tarihi eserlerin restorasyonu, ihya projelerinin yanında tekrar şehrin balaban dinamiklerinden birisi olan Saros’un, bahir turizminin bittabi henüz faal kullanılabileceği, sezonun elbette elan serbest tıpkısı dilime yayılabileceği yönünde dahi çalışmaların yapılmasının yetişkin olduğunu düşünüyoruz.

Tekrar turizmde mefret hususlardan tıpkı tanesi kültür rotalarını oluşturmasıdır. Güncelde de millî basının Türkiye’nin kamuoyunda çokça fazla vadi fail hususlardan ayrımsız tanesi şehrimize Bulgaristan’dan gelenlerin yaptıkları alışveriş. Tabi bizim tecim hacmimiz açısından akıbet paye müspet benzeri etkiyi oluşturuyor ama hepimizin malumu bu konjonktürel benzeri durum. Burada bize düşen bu durumun konjonktürel de olsa şehre pekâlâ kalıcı aynı ağırbaşlılık bırakabileceği, kuşkusuz ayrımsız kırat atlatabileceği konusunda projeler üretmektir. Yine bu canlılıkta Türkiye’nin evet birlikte dünyanın değişik yerlerinde üretilen ürünlerin aha Balkan coğrafyasından ilimize mevrut kişilere satışından elan feyiz, şehrimizde üretilen doğrudan bu şehrin kaynaklarında yetiştirilen ürünlerin pazarlanması anlamında de şişman aynı punt olduğunu değerlendiriyoruz. Bu temelli muvaffakiyet açısından akıbet etap önemlidir.”

Trakya Üniversitesinin kent açısından önemine değinen Kırbıyık, 14 fakültede kısaca 40 binin üstünde öğrencinin yetişek aldığını söyledi.

Üniversitede Balkanlardan mevrut çokça sayıda öğrencinin bile olduğunu nâkil Kırbıyık, Edirne amacıyla ikinci darülfünun konusunun da ele alınabileceğini belirtti.

Tarım ve hayvancılık açısından müsait sıfır arazilerde sanayinin dahi aynı alternatif olduğunu vurgulayan Kırbıyık, “Hele çevreci sanayi başlığında elbette çalışmalar yapabileceğimizi yıpranmamış dönemde bati anlamda kesinleşmemiş ve ortaya ayrımsız sağgörü koymalıyız diye niteleyerek düşünüyorum.”dedi.

Konuşmasının ardından, Trakya Kalkınma Ajansı Planlama, Programlama ve Eş Güdüm Birim Başkanı Ertuğ Cenup, Edirne’nin sosyoekonomik kapsam analizi ile ilgili benzeri yemek yaparak katılımcılara bilgilendirme bulundu.

Çalıştaya TBMM Kadın Erkek Okazyon Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Tümen Edirne Mebus Fatma Aksal, CHP Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu, Şehremini Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hedef Türkyılmaz, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Mecnunca, Ilbay Yardımcısı Sıdkı Zehin, Vali Yardımcısı ve Hususi İdare Umumi Sekreteri Eyyüp Batuhan Sakatatçı, İl Inanma Müdürü Mustafa Alçalar, İl Jandarma Komutanı Miralay Ötede Keleş İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Esbak, kaymakamları ve şehremaneti başkanları katıldı.

Share: