Edirne’de ‘Millet Bahçesi’ Protestosu

Edirne’üstelik, Söğütlük Şehir Ormanı’nın ulus bahçesine dönüştürülmesine tepkiler bitmeme ediyor. TOKİ’nin orman girişini kapatması ve yapılacak inşaatla ilişik safiha yerleştirmesi, Söğütlük Doğal Kalsın Platformu üyeleri ve vatandaşlar aracılığıyla protesto edildi.

Edirnelilerin Söğütlük Kent Ormanı’nın kavim bahçesine dönüştürülmesi kararına müteveccih itirazları sürerken TOKİ, ormanın girişini kapattı ve girişe, bölgede yapacağı inşaat çalışmalarıyla ait tablo yerleştirdi.

Söğütlük Saf Kalsın Platformu üyeleri, bu durumu, Söğütlük Şehir Ormanı’nın girişinde zaman yaptıkları matbuat açıklamasıyla ihtarname etti. Düzlem adına konuşan Vazıh Gökerküçük, şunları söyledi:

“KATMERLİ TAKSIRAT İŞLENİYOR”

“Görüyorsunuz kim asırlardır kullandığımız Söğütlük Kent Ormanı’nın kapısı kapatılmış ve inşaat tabelası dikilmiş. Daha öncesinde birlikte tellere görseller asılmıştı. Öncesinde, kapının kapatılmasının, Orman Müdürlüğü yoluyla ağaçların bakımı ve temizliği üzere olduğunu sandık; çünkü ormanın bakımı âdeta gereklidir. Bunu yıllardır kentliler elhak istiyor, zira asayiş üzere gereklidir. Amma baktık kim safiha de asılıyor. İş anlaşılıyor ki methal, kavim bahçesi üzere kapatılmış. Yani çokça dümdüz düşünsek dahi katmerli taksirat işleniyor.

“FİRMANIN ELİNDE RESMİ HİÇBİR DOKÜMAN YOK”

Birincisi; tellere görseller asılması, kamuya ilgili alanın destursuz şekilde kullanılması cürüm değil mi? Tığ, gidip komşumuzun tarlasındaki tellere, ‘Burada inşaat yapacağım’ diye niteleyerek görsel asabilir miyiz? İkincisi; türel proses tamamlanmadan inşaat tabelası asmak hangi kadar aktöresel ve hukukidir? Şayet ‘Gerekli evrakları temin ettik’ diyorsa firma veya firmaya yeri veren TOKİ yetkilileri, kamuoyuna göstersinler. Üçüncüsü; ne TOKİ’nin ne da ihaleyi kazanan firmanın elinde resmi tek belge yok. Olamaz filhakika, olmamalı. Çünkü erte garantisi olmayan bir iktidarın bürokratları üstelik bu projeye ‘evet’ diyemez. Bildirme mümasil zamanda kendileri bunun hesabını çevirmek zorunda kalabilir. Adisyon vermekten öte, buna vicdanları, akılları, türel mevzuatları filhakika olumlu imza atmalarına engeldir.

“TOKİ’NİN BU KURALLARA UYMAMASINI ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ”

Benzeri projenin safhaları vardır. İnşaatların üstelik yatırımların de… Tekmil kurumların görüşünü bildirdiği ve bindi verdiği, amirlerin onayladığı tıpkısı projede temas ahit keyfe acı değişiklikler yapamazsınız. Düşünelim; konut yapıyoruz ve projemiz onaylandıktan sonradan inşaata başlayabiliyoruz. Başladık ve tıpkısı ilişik yapmak istiyoruz. Esasen bir makamların, değişikliği da onaylamasını bekliyoruz. Yurttaş kendisine hepimiz için muteber olan bu mevzuat, şirketler amacıyla dahi geçerlidir. Özellikle resmi ayrımsız kurum olan TOKİ’nin bu kurallara uymamasını anlamakta zorlanıyoruz.

“MİLLET BAHÇESİ İŞ VE İŞLEMLERİ DURMALIDIR”

Bu nedenle budun bahçesi hareket ve işlemleri durmalıdır. Şehir halkına avantaj sağlamayacak, aksine tahmin edilemeyecek zararlara faktör olabilecek bu yatırımın derhal durdurulması; durdurulmadığı takdirde, ileride teşekkül bulacak kötülük ve ziyanın bu yatırım dosyasında imzası olanlardan istenebileceği eyyam de gelecektir. Bu kentin insanları bu asıl oldubittilere müsaade vermeyecektir. Bu kentin sağduyulu kurumları, kentine duygun gönüllüleri, bu duruma müdahale edecektir. Bu kentin idarecileri, sağduyulu düşünüp telafisi mümkün sıfır bu yatırıma imza atmayacak ve ilmî verileri sunarak değişmeyen mercilerine iletecektir.”

Share: