EDİRNE’DE GEÇICI ÖNCELİĞİ İÇİN YAYA GEÇİDİ ÇİZGİSİ KIRMIZIYA BOYANDI

EDİRNE’nin Keşan ilçesinde, İçişleri Bakanlığının başlattığı, 81 ilde senkronik namına planlı ‘Elimizde bayraklarla bulaşıcı geçitlerinde buluşuyoruz’ projesi çerçevesinde ‘Yayalara öncelik duruşu, hayata içtinap etmek duruşu’ etkinliğinde bulaşıcı geçidi çizgisi kırmızıya boyandı.

Anafartalar İlkokulu önündeki Anafartalar Caddesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, İpsala Kaymakamı ve Keşan Kaymakam Vekili Ömer Sevgili, TBMM Karı Koca Okazyon Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve DOĞRU Tümen Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Reisi Mustafa Edirne İl Milli Terbiye Müdürü Dr. Alemdar Arpacı, ofis amirleri ve öğrenciler katıldı. Tören Düzeni, ellerinde Türk bayrakları ve dövizler taşıyan Anafartalar İlkokulu öğrencileriyle polis güçleri ve güllabi eşliğinde sâri geçidini kullanarak yolun karşısına geçti. Etkinlik çerçevesinde bulaşıcı önceliğine dikkat kullanmak amacıyla muvakkat geçidi çizgisi kırmızıya boyandı. Vali Kırbıyık, henüz bilahare öğrencilerle alay malay sürücülere bilgilendirici risale dağıttı.

‘YAYALARA ÖNCELİK VERİLMESİ KONUSUNDA İYİ BİR FARKINDALIK VAR’

Vali Kırbıyık, zaman ‘Elimizde bayraklarla eğreti geçitlerinde buluşuyoruz’ projesi çerçevesinde tekmil Türkiye’da eş anlı ‘Yayalara evleviyet duruşu, hayata gocunmak duruşu’ etkinliğinin yapıldığını belirterek, ‘İçişleri Bakanlığı koordinesinde yapılan bu uygulamanın ana amacı gelgeç rüçhan gidiş geliş politikamızın gine kamuoyu eliyle farkındalığının oluşturulması. TBMM’birlikte 2018 yılında yapılan kanun değişikliği ile alay malay ülkemizde çokça yüce aynı sekans değişikliği oldu. Arızi öncelikli gidiş geliş anlayışına geçtik. Bu yasa değişikliği ve yapılan uygulamalar, kudretli kampanyalar ve çalışmalar sonucunda Türkiye’üstelik yaya ölümlerinde haddinden fazla gösterişli benzeri tenakus görüldü. İlimizde de benim gördüğüm kadarıyla esasta bereketli tıpkı duyarlılık var. Vatandaşlarımıza bu anlamda teşekkürname ediyoruz. Geçici geçitlerinde, yayalara evleviyet verilmesi konusunda ongun ayrımsız farkındalık var. Hem devlet merkezimizde, hem bile bütün ilçelerimizde bu farkındalığın seçme sabık periyot arttırılması, bunun tıpkı alışkanlık haline getirilmesi, benzeri rütun uygulama haline getirilmesi amacıyla çalışıyoruz. Burada gelgeç geçidinde bire bir pentür faaliyeti gerçekleştirdik. Mottomuz ‘hayata tırsmak duruşu’. Bununla şurası söylemek istiyoruz, geçici önceliğine türlü olduğunca evleviyet vermemiz gerektiğini, yayaların geçiş önceliğine, şalter sürücülerinin kaçınmak göstermeleri gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Bu amaçla bu etkinliği gerçekleştirdik. Katılan herkese çokça teşekkür ediyoruz’ dedi.Share: