Edirne’de Aygın Baygın Yarmak İçin Pazara Revan Vatandaş: “Eve Boş Gidiyoruz”

Edirne’bile vatandaşlar, haşat kurmak için semt pazarında alışverişe çıktı. Turşuluk komutan fiyatlarını haddinden fazla pahalı bulan yurttaş Hamdiye Kızıltoprak, “Çıkıyoruz pazara, dönüp dönüp gereksiz gidiyoruz eve. Bulunmayan, alamıyoruz” dedi. Pazara alışverişe mevrut Eşit Yüncü ise, kış ayının edisyon geçeceğini anlatım ederek, “Ama zaten 20-25’ten dun tıpkısı özdek bulunmayan. Bu şartlarda çok ağırlık, bilmiyorum. Sistem kadar çokça pres geçecek. Kendimizi düşünmeyelim hemen. Bir Tane yurttaş yerine bana yumruk geçecek amma herkese dahi edisyon geçecek bu şartlarda” dedi.

Kış mevsimin yaklaşmasıyla vatandaş turşuluk malzemesi kabul etmek için pazarın yolunu tuttu. Pazarda turşuluk malzemelerin pahalılığından şikayet fail vatandaşlar, aygın kurmanın bu sene çok el olduğunu rapor etti.

“EVE GEREKSIZ GİDİYORUZ”

Hamdiye Kızıltoprak, pazarın çokça fiyatlı olduğunu kaydederek, “Çıkıyoruz pazara, dönüp dönüp boş gidiyoruz eve. Bulunmayan, alamıyoruz. Vabeste kaldık mı, alıyoruz. Fasulye aldık, bitkin kuracağız, kemirmek yapacağız. Onu bunu almaya çalışıyorz, çokça fiyatlı” dedi.

Ayşe Açık Deniz, aynı bidon turşunu çokça pahalıya para olacağını anlatım ederek, “Hoşur tığ ne yapacağız, bilmiyorum. Epey şaşırdık. Harap kurulacak, insanlar kışlık yapacak, neyle yapacak ben da bilmiyorum. Herşeye bindirim geliyor amma bizim mütekait maaşlarımıza zam gelmiyor. Çokça konuşulacak öz var üstelik, konuşmak istemiyorum. Sabık hafta bir hıyar harap 20 liraydı bu hafta 30 lira. Lahanası, biberi, içine konacak havucu, domatesi… Aynı bidon tuşu ne büyüklüğünde olur, sence? Bilmiyorum, Tanrı sonumuzu yarayışlı eylesin” dedi.

“ASGARİ ECIR YETMİYOR”

Pazarcı ise Atakan Alırat, vatandaşın pahalılıktan esnafı mesul tuttuğunu belirterek şunları söyledi:

“Biz bu işi senelerden beri yapıyoruz. İlk yol bu pahalılığı gördük. Güzeşte yıl 3 kilosu 10 liraya satılan kornişon, bu sene 3 kilo 100 lira. Vatandaşımız çın kabil amma biz mağdur durumda kalıyoruz. Bizim günahımız namevcut amma yapacak tıpkı şeyimiz yok. Geçen sene ego arabamı İstanbul Yemiş halinden 10 bin liraya doldururken demin 50-60 milyar teklik (50-60 bin liralık). Bize de eyvah hata amma vatandaşımız bizi suçluyor. Acuru 20 liraya satıyoruz. Domates 20, havuç 20 lira. 3-5 liraya satılan havuç 20 lira oldu. Buna benzeri özdek yapalım. Sayın büyüklerimiz, başkanlarımız. Oylarımız bütün size amma bunlara yardım yapalım. Epey vatandaşımız ziyan oluyor. Minimal ücret yetmiyor.”Share: