Edirne Kültür Odası Başkanı Arabacı: Gün Çiçeği Prim Desteği Düzeltilmiş Edilmeli

Edirne Tarım Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, günebakan prim desteğinde yapılan 20 kuruşluk artışın üreticiler tarafından beş altı bulunduğunu belirterek, “Bizim talebimiz 3 TL. Tam tıpkı destek değil. İnşallah bunu önümüzdeki günlerde değerlendirip o günkü yükseliş, değerlere göre yeniden revize ederlerse, üreticilerin beklentisi yönünde fark olursa bizi üreticiler olarak sevindirir” dedi.

Edirne Kültür Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, bugün yaptığı açıklamada, günebakan prim desteğinin mufassal yıllardır kilograma 50 kuruş olduğunu belirtti. 20 kuruşluk artışın beş altı olduğuna özen çekici Arabacı, sübvansiyon priminde üreticinin beklentisinin 3 TL olduğunu kaydetti. Arabacı, şunları söyledi:

“ETRAFLI ZAMANDAN BERİ YÜKSELMİYOR”

“Mail zamanda Ekincilik Bakanı’mız Edirne’ye geldi. Tığ dahi bu konuyla ait bu sene buğday ve çeltikte fiyatların mebzul olduğunu, üreticinin beklentisine mümasil fiyatlar olduğunu bütün söylemiştik ama ayçiçeğinde maliyete haddinden fazla andıran bir değer oluştu. Bu yüzden bakanlığımızdan bütün talebimiz vardı. Buğdayda 1 teklik fark vermişti. Bunun ayçiçeğinde da oluşması gerektiğini söyledik. Başkaca bu destekleri Bakan’ımıza bizzat kendim söyledim. Yeryüzü azından desteklerin 3 TL olması gerektiğini, 50 kuruş olan desteğin 3 TL’ye çıkması gerektiğini söylemiştik. Bilcümle üreticilerimiz bu talebi yapıyordu. Bakanlığımız, bunun üstünde ayrımsız çalışma yapıp 20 kuruş desteği artırdı. Cumhurbaşkanı’mız açıkladı. Teferruatli zamandan beri yükselmiyor. Sabık yılla bu sene arasında tahammülfersa benzeri maliyet artışı var. Desteğin bile bu artım oranında artmasını bekliyorduk düpedüz. Cumhurbaşkanı’mızın ve bakanlığımızın takdiri; 20 kuruş vermiş. Bizim talebimiz 3 TL. Yeterli tıpkı destek değil. İnşallah bunu önümüzdeki günlerde değerlendirip o günkü yükseliş, değerlere bakarak yeniden rötuşlu ederlerse, üreticilerin beklentisi yönünde ayırt olursa bizi üreticiler namına sevindirir.”

Share: