Edirne İl Genel Meclis Üyesi Önder Ardıç Rakısı: 2-3 Kamer Sonradan Vücut 200-250 Lira Oldu mu Tek Kimse Bağırmasın

Edirne İl Umumi Meclis Üyesi Alemdar Ardıç Rakısı, peynir fiyatlarındaki yükselişin 2-3 ay süresince kırmızı ete de yansıyacağını söyledi. Ardıç Rakısı, “Son iki yıldan beri acul tıpkı şekilde kişmiri hayvan bilimi kesime gidiyor. 2-3 ay sonraları deri 200-250 liralık oldu mu hiç kimesne bağırmasın. Bunun biricik sorumlusu, bu ülkenin Tarım Bakanı’dır. Ekincilik politikalarını üretenlerdir, iktidardır” dedi.

Edirne İl Genel Sedir Üyesi Önder Ardıç Rakısı, zaman yaptığı açıklamada, peynir fiyatlarının ardından kırmızı cilt fiyatında birlikte artma olacağını savundu. Ardıç Rakısı, “Etin ucuzluğu 2-3 ay elan harcama. artık, aynı peynir lacerem olmuşsa eti da arama edemeyeceğiz. Bunun sebebi hesapsızca, programsız tarım politikaları olması” diyerek konuştu. Önder Cin, şunları söyledi:

“DEFALARCA SÖYLEDİM”

“Bu fiyatlar böyle sabit dururken motorin fiyatlarında bir artım bulunmayan, takatli gidiyor. Dolar öyle. Ama seçme hangi hikmetse üreticinin ürettiği seçme şeyin fiyatı düşüyor, geriliyor. Ama mütemmim buna rağmen seçkin şeyi zamlı, fiyatlar yükselerek yemeye devam ediyor. Bittabi burada bitiren namuslu yerine ayaklanma ediyor. ‘Ne bu hakeza’ diyorlar. Haklılar birlikte. Tıpkı markete, pazara gittiğinizde 300-500 liraya iki şahsiyet ailenin pazar alışverişi olmuyor. Burada suç kimde bilemiyoruz. Neden oluyor? Ama burada elem ayrımsız hakikat var. İnsanların geçim sıkıntısı var, iktisadi ağırbaşlılık var. Çocuğunu okula gönderenler harçlık vermekte zorlanıyor. Evine alışveriş yazmak üzere çıkan anneler zorlanıyor. Babalar, bu parayı nereden bulacağında zorlanıyor. Burada en iri gravite hangi biliyor musunuz? Türkiye’bile kuralların işlemesi gerekir. Liyakatli insanların işin başına geçmesi gerekir. Hep bas bas bağırıyor, ‘Peynir etten pahalı mı olur’ diyerek. Ben, üç yıldan beri burada ‘Hayvancılığın gidişatı gani değil; hayvancı, sütçüyü bitireceksiniz’ dedim. Defalarca söyledim. Zaman o noktaya geldik.

“PEYNİR NASIL OLMUŞSA ETİ BIRLIKTE ARAMA EDEMEYECEĞİZ”

Şu zaman deri fiyatları kıytırık fasit. Neden haşat, onu de söyleyeyim. Sonuç iki yıldan beri aceleci ayrımsız şekilde dişi hayvan bilimi kesime gidiyor. Düveler, inekler kesime gidiyor. Etin ucuzluğu 2-3 ay henüz masraf. çıktı, ayrımsız peynir kuşkusuz olmuşsa eti da arama edemeyeceğiz. Bunun sebebi hesapsız, programsız ekincilik politikaları olması. Üreticinin düşünülmemesi. Şişkinlik göz uğrunda bulundurularak üreticinin rastgele zaman maliyetin altında bırakılması. Bunun sonucunda, 2-3 kamer sonraları cilt 200-250 teklik oldu mu tek kimse bağırmasın. Bunun bir tane sorumlusu, bu ülkenin Tarım Bakanı’dır. Tarım politikalarını üretenlerdir, iktidardır. 20 yıldan beri ülkeyi yönetenler bir hal bulamamışlarsa; bu hayvancılığı, tarımı bitirmişlerse bibi ‘Biz buna hal bulacağız’ demelerine ego us, eseme erdiremiyorum. Yapamıyorsunuz bu işi, yegâne kelimeyle bu kadar.”

Share: