Düşen helikopterde Zalim uzmanlar dahi tetkik yapacak

DENİZLİ’nin Çardak ilçesinde, Kastamonu’dan Marmaris’teki yangına desteğe giderken düşen ve Acımasız tabiiyetli tıpkısı mühendis ile ayrımsız teknisyenin hayatını kaybettiği, 2’si Türk 5 kişinin ise yaralandığı helikopter kazasında kaza kırım ekibinin incelemesi bitmeme ediyor. Çeşitli hastanelerde tedavileri süren 5 yaralının afiyet durumlarının iyiye gittiği öğrenilirken, Rus uzmanlardan oluşan tıpkı ekibin da düşen helikopterde tetkik yapacağı öğrenildi.

Kastamonu’dan Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına bindi üzere havalanan KA 32 tipi ateş itfa helikopteri, geçmiş çağ saat 16.00 sıralarında Denizli’nin Çardak ilçesinde düştü. Kazada Moskof uyruklu mühendis Aleksandr Lakovlev ile teknisyen Alexey Volkov hayatını kaybetti. Türk pilot Ömer Kaan Çakır ile Orman Genel Müdürlüğü Temsilcisi Kenan Erdem ve Rus uyruklu teknisyen Georgii Onuchin, 2’nci tayyareci İgor Turkov ve uçman İlya Ivesenkhıo ise yaralandı. Yaralılar, Pamukkale Üniversitesi Hastanesi (PAÜ) ve Denizli Kerem Hastanesi’ne kaldırıldı.

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde tedavileri bitmeme eden ve vücutlarının çeşitli yerlerinde kırıklar kâin Georgii Onuchin ile İlya İvesenkhıo’nun dirimsel tehlikesinin bulunmadığı ve ilaç amacıyla aheste bakımda tutulduğu öğrenilirken, İgor Turkov ile Türk uçucu Ömer Kaan Çakırdoğan’ın ise esenlik durumlarının henüz ongun olduğu belirtildi. Denizli Mehabet Hastanesi’nde tedavisi bitmeme eden Kenan Fazilet’in ise esenlik durumunun ferah olduğu bildirildi. Öte yandan Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı sormaca kapsamında, Türk uzmanların düzlük aldığı ilçe kırım ekibinin helikopter enkazında incelemesi bitmeme ediyor. Moskof uzmanlardan oluşan tıpkısı heyetin de Denizli’ye gelerek helikopterde inceleme yapacağı öğrenildi. Helikopterin illet düştüğü ‘kara kutu’ olarak bilinen ses ve pervaz verilerinin kaydedildiği cihazın incelemesi sonrası netleşeceği bildirildi. Eksperyans tanıklarının teknik arıza oluştuğu gerekçesiyle makul ayrımsız alana inmek isteyen helikopterin aynı süre Acıgöl üstünde pahal pervaz yaptığı sırada stabilize yola inmek istediği tam düştüğünü belirttiği müstakbel sürüldü.

Share: