Duraklık beyaz zehir yakalıları vuracak

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Pandemi sonrası dünya ekonomisi tıpkı çıkış belgesi noktası arıyor. FED önderliğinde enflasyona alın verilen uğraş, talepte tıpkısı yavaşlamaya hastalık oluyor ve ekonomiyle ilişkin endişeleri artırıyor. Bu süreçte ferah bir iniş mi yaşanacağı yoksa bu daralmanın kötü mi olacağı nazik tartışmalara sebep oluyor.

Marketwatch’fecir Zoe Eğlek’ın haberine bakarak, uzmanların çoğu resesyona girileceği konusunda birlikte hemfikir değilken, olasılı bir resesyonun doğası üzerine öngörüde çıkmak da zorlaşıyor. adım adım ortaya sâdır veriler ise bilcümle bu sorulara arızi cevaplar verilmesini sağlamaktan öteye gitmiyor.

Gökçe yakalılar ilk defa bayındır

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Kaliforniya merkezli tıpkısı hatır kuruluşu olan Milken Enstitüsü Kafa Ekonomisti William Lee, BENDE’da yaşanacak beklenen benzeri resesyonun doğası üzerine makro şeyler söylüyor. Ağırlıklı yerine ‘beyaz zehir yakalı’ aynı sakinlik yaşanacağını öngören Lee, iş sıkıntısı yaşanan işlerde etkin düşük nitelikli işçilerin, beklenen tıpkı resesyonda mahsus fazladan benzeri koruma kalkanına eş olacağını belirtiyor. Lee, semavi yakalı resesyonun ise tahmin edildiği kadar ateş olmayacağını düşünüyor.

Ekonomistler arasındaki genel akseptans, arka arkaya iki çeyrekte yaşanan olumsuz nema, ayrımsız resesyona girildiğini bel ediyor. Resesyona ait artan beklentilerin ortasında Lee, hizmet ve imalat sektörlerinde çalışan mavi yakalı işçiler için hala bire bir talep olduğunu ve bu durumun nekahet vurduğunda mavi yakalı çalışanlar üstünde korunaklı aynı şemsiye olacağını argüman ediyor.

İşsizlik verileri yüzde 3,6’yı gösteriyor ve normalde böylesi düşük tıpkı avarelik oranının üstelik gelişigüzel iktisadi krizde bağan gelirlileri savunmasız bırakacağını belirten Lee, bu öğün bu kuralın bire bir istisnasının yaşanacağını düşünüyor.

Himmet sıkıntısı yaşanan işlerde çalışan bağan muttasıf işçiler, muhtemel tıpkı resesyonda muhtemelen fazladan bir dulda kalkanına ehil olacak.

Lee, “Eskiden önce namına işten çıkarılmaya alışkan olan aynı düşük gelirli müteharrik, bugün Amazon antrepo işçisi ya da teslimatçı kabil talebin efdal olduğu yerlerde çalışma imkanına topluluk olduğundan, eskisi büyüklüğünde bulut duymayabiliyor” diyor.

Tüvana parafin yakalılar tehlike altında

ÇAKER ekonomisi, işe alımlarda henüz geniş tıpkısı yavaşlama olacağı tahminlerine ve artan durgunluk korkularına karşın Haziran ayında 372 bin eskimemiş hisse senedi yaratmayı başardı. The Wall Street Journal’ın anketine katılan ekonomistler bu rakamın 250 bin olacağını öngörüyorlardı. Beklentilerin üzerinde çıkan istihdam artışı, ABD Say Bakanlığı verilerine bakarak hele imalat, global as, perişan, nakliye ve depolama alanlarında yaşandı.

Lee, ekonomide yaşanacak keder tıpkı gerilemenin hareket gücüne katılan gailesiz profesyonellerin işten çıkarılan önce müteharrik ekip olmasına nöbet açacağı konusunda uyarıyor. Lee, “Giriş seviyesindeki beyaz yakalı çalışanların bu süreçte çokça titiz olması gerekiyor. Bu kriz doğası gereği sürprizlere münhal tıpkı kriz olacak” şeklinde konuşuyor.

Methal seviyesindeki beyaz yakalı çalışanların bu süreçte çokça tetik olması gerekiyor. Bu kriz doğası gereği sürprizlere berrak aynı kriz olacak

Bu süreçte, uygulayım bilimi sektöründen iş kaybı dalgası haberleri gelmeye bitmeme ediyor. Pandeminin yeryüzü acı günlerinden sonra çevrimiçi alışverişteki yavaşlama cihetiyle Shopify, kestirmece 1000 kişiyi işten çıkardığını bildirdi. Bu rakam, şirketin toplanmış hareket gücü kaynağının yüzde 10’u anlamına geliyor.

Uygulamalar ve teknoloji

Lee, sarrafiye seviyesi muhasebeciler gibi bağan nitelenmiş parafin yakalı çalışanların, işletmelerin pandeminin etkisini atlatıp aksiyon modellerini yükseltmesiyle elan da savunmasız arkaç geldiklerini aktarıyor. Baş seviyesi rollerin balaban bölümünün yerini ise yeni icraat ve uygulayım biliminin aldığını belirten Lee, buna melfuf namına şirketlerin imdi düşük ücretli parafin yakalı çalışana eskisi büyüklüğünde ihtiyaç duymadığını da sözlerine ekliyor.

Ücretler enflasyonun altında ezildi

Enflasyonun serencam kırk yılın zirvesinde olması ve yavaşlama belirtisi göstermemesiyle gelişigüzel FED, karine repo oranını yüzdelik 2,25-2,5 bandına fehmetmek amacıyla 0,75 puanlık aynı nema artırımı kararı açıkladı. Bu FED’in sıkılaştırma hızını 1981 yılının başından bu yana bildirme aceleci tempoya soktu.

Mülk ve hizmet fiyatlarının ne büyüklüğünde çabuk arttığını ölçen bitiren bedel endeksi Haziran ayında sonuç 41 yılın sunu faziletli seviyesi olan yüzdelik 9,1’e çıkmıştı. Ancak ücretlerdeki artma bu oranı yakalayamadı. Atlanta FED Ücret Artışı İzleyicisi’ne bakarak Haziran ayında sevap artışı yüzde 6,7 seviyesinde gerçekleşti.

Pandemi becerilerin gelişmesini sağladı

Lee, kilit sektörlerde yaşanan iş gücü sıkıntısı zımnında 2021 yılından bu yana düşük ücretli işçilerin salgın öncesinde olduğundan daha aşkın ücret artışı aldığını belirtiyor. Lee, “Pandemi vurduğunda bir nice kayırıcı becerilerini geliştirdi. Garsonlar ve depo çalışanları kendilerini kamyon şoförü ve belki üstelik muhasebeci kendisine baştan eğittiler ve şu dakika elan bol işlerin peşindeler” diyor.

ESIR’üstelik itidalli derslik köşeye sıkıştı

 

FED teşvikleri ılımlı sınıfı bitiriyor

 

FED kaynaklı aynı duraklık, pahalılık hastalığından daha biberli bir reçete gibi

 

İnişli mezun aynı resesyona amade olun

 

ESIR Başkanı Biden: Resesyona girmeyeceğiz

 

BENDE için dinginlik beklentisi yüzdelik 75

 

Share: