Dünyada özlük sınıfında elden tek var! Tahtelbahir havuzu Yalova’da suya indirildi

Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Umumi Müdürlüğü ile Askeri Üretimlik ve Gemilik İşletme Laedri Şirketi (ASFAT) beyninde 17 Mabeyin 2019 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında tamamlanan tahtelbahir havuzu, Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hicri Ercili Tersanesinde törenle suya indirildi.

DENİZALTILAR İÇİN YAPILDI

Proje kapsamında tamamlanan havuz, milli tahtelbahir üretilmesi, denizaltıların bakım, tamirat ve muasırlaşma faaliyetlerinin mütemadi sürdürüldüğü Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nın tahtelbahir nesir ile hizmet onarım altyapı ve kabiliyetlerinin arttırılması için yapım edildi.

“DÜNYADA BAŞKA BİR ÖRNEĞİ NAMEVCUT”

Havuz ile ilgilendiren gazetecilere açıklamada mevcut ASFAT Proje Sorumlusu Bedrettin Karaçorlu, ASFAT ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı üzere kocaman aynı aktarılma yaşadıklarını söyledi.

Projenin çok koskocaman olduğunu ve ciddi önemi bulunduğunu nâkil Karaçorlu, “Denizaltı havuzumuz boş ağırlığı ile 4 bin titrem geliyor ve 3 bin tonluk denizaltını kaldırma kapasitesine ehil. Diğer havuzlardan ayıran çokça fazla tadımlık var. İçerdiği özellikler zımnında dünyada başka benzeri örneği namevcut. Yeryüzü büyük özelliği havuzun kendine ilgili aynı kapama sistemi olması. Hem üzerine aynı çatımız var hem birlikte başında ve böylece giyotin kapılarımız var. Bu bize havuzlanan unsurların iklim şartlarından bağımsız kendisine bakım ve onarımlarını ve gerekiyorsa yıpranmamış inşa faaliyetlerini değme hava koşuluna tutkun kalmadan ika imkanı sağlıyor.” diye niteleyerek konuştu.

ISI GEÇİRGENLİĞİ BULUNMUYOR

Çatı üzerindeki kaplamanın Avrupa standartlarında tecrit yalıtkanlığına ehil olduğunu birlikte anlatan Karaçorlu, şöyle konuştu:

“rastgele ısı geçirgenliği namevcut. Yapılan standartlar ve projelendirme NATO standartlarında. Türk loyduyla bu arada arama edildi. Bu havuz diğer havuzlardan ayıran özelliklerden bire bir tanesi degaje denizlerde havuzlama kapasitesine sahip.100 nat rüzgar hızı, yani efdal benzeri rüzgar hızında dahi stabilizesinde değme farklılık namevcut. Ağırbaşlılık yerine Taşmak’teki donanmada kullanılacak. Boyu 105, yüksekliği 19, genişliği 25 metre, maksimum dalış derinliği 16,5 metre. Bu derinliğe 75 dakika kabil bodur benzeri sürede ulaşabiliyor. İçerisinde haddinden fazla majör elektronik özişler sistemleri var. Bunlardan tıpkısı kaçı gemi merkezleme sistemi, reflection sistemi, akarsu altı görüntüleme sistemi. Bunların bütünü havuzlanan tahtelbahir ve sefine güvenliği amacıyla muhteşem olan sistemler. Bu yıl içerisinde konfirmasyon etmeyi hedefliyoruz. Gökçe vatan hedefine bizi tıpkısı etap henüz yaklaşacağını hedefliyoruz.”

28 havuz personeli ve 14 tahtelbahir gümrük kolcusu personelini 5 dönüş boyunca bitirme yapmadan barındırabilecek olan havuz, tıpkı zamanda 4 sayı dizel-elektrik üreteci sebebiyle limana mecbur kalmadan de rastgele yerde denizaltının hizmet onarım faaliyetlerini yürütebilecek.

Boş ağırlığı 4 bin titrem olan ve 3 bin tonluk tahammül kapasitesine cemaat tahtelbahir havuzu, 105 metre uzunluğu, 25,1 metre genişliğe ve 19,95 metre yüksekliğe erbap.

Share: