DÜ’de “23 Kasım Düzce Depremi, Etkileri ve Normalleşme” konferansı düzenlendi

Düzce Üniversitesi (DÜ) Hareket Uygulama ve Araştırı Merkezi eliyle “23 Teşrinisani Düzce Depremi, Etkileri ve Normalleşme” konferansı düzenlendi.

DÜ’den yapılan bağlanmış açıklamada, gestalt üssü Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki depremin peşi sıra DÜ kampüsü içerisinde bulunan Cumhuriyet Altını Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa öğrencilerin iştirak gösterdiği belirtildi.

Konferansta konuşan eşkal müdürü Doç. Dr. Mehmet Tehlikesiz Aslan, kentin bina stokunun yenilediğini ve sakat yapıların birlikte güçlendirilerek depremde muvaffakiyetli tıpkı proses geçirildiğini ifade edildi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile AFAD yetkilileriyle meydan çalışmalarında bulunduğunu nâkil Arslan, yer sarsıntısı sonrasında Düzce’nin yapı stoku açısından ülkede kat sayı tıpkı site olduğunu vurguladı.

Sunumunda, depremlerde azamet ve ivinti kavramları, fay ilenç biçimleri, Türkiye deprem acı haritası, depreme dayanaklı bina tasarım ilkelerinden dahi bahseden Arslan, büyük depremlerde yapılarda oluşan hasarlar ile 23 Kasım Düzce depreminde oluşan hasarları fotoğraf kareleri eşliğinde anlattı.

Program, Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haberci Kara’nın, Doç. Dr. Arslan’a teşekkür belgesi takdimiyle akıbet buldu.

Share: