Dominant felaketi sonrası balıklar oksijensiz kalarak telef oldu

Başat felaketi sonrası balıklar oksijensiz kalarak temizlik oldu

DİYARBAKIR – Diyarbakır’dahi yağışlar nedeniyle meydana mevrut yeğin felaketi sonrası balıklar çamurlu ve keriz sularının karışmasıyla derelerde kıyıya vurdu, uzmanlar balıkların oksijensiz kalarak boğulduğunu açıkladı.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan derelerin yağışlardan sonra taşmasıyla bu arada balıklar kıyıya vurarak telef oldu. Yüzlerce balığın katil olması sonrası Dicle Üniversitesi Bilgi Fakültesi Biyoloji Kürsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tığ, balıkların tarım arazilerindeki matbua, keriz ve uran atıklarının derelerle buluşması zımnında balıkların oksijensiz kalarak boğulup temizlik olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kılıç, “Çevremizde zorlu çok öz ve öz var. Buralarda hele yağışın fazla olmasıyla çevre tarlalardan gelen çamur, ekincilik ilaçları, gübreler olduğu kadar derelere ulaştı. Gâh balıklar maalesef bundan genel adına inatçı etkileniyor. Çökelge suyla buluştuğu üzere balıklar maatteessüf mukteza oksijeni suda bulamıyorlar, kıyıya geliyorlar ve orada da dışarıya dövme gerçekleşiyor. Esasta balıklarda boğulmalar meydana geliyor, oksijen alamıyorlar. Kâh balıklar dayanıklılıkları nedeniyle aksi şartları geçirebiliyorlar ama tıpkı kısmı katil oluyor” dedi.

“Tarlalarda drenaja özen”

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tığ, tarlalarda drenaja özen edilmesi gerektiğini hatırlatarak yer kaybı ve derelerin çamurlaşmasının engellenebileceğini vurguladı. Prof. Dr. Tığ, “Bunun üzere hele tarlarda drenaja dikkat etmemiz geçişsiz, nehirlere ulaşacak yer taşkınlarıyla ilişkin tıpkı düzenleme yapılmalı. Hem yerey taşkınıyla ilgili ilaç alınır hem de öz ve nehirlerimiz çamurla karışmamış evet. Çevrede okkalı iskân var ise atılmış keriz suları ve uran tesislerinden gelen atıklar, diğer petrol türevlerde bu sulara ulaştıklarında balıklar çamura oranla iki misli daha felaket altında kalıyorlar. Balıkların dışında omurgasız dediğimiz takatli çokça balık türleri var bunlarda damarı bozuk etkileniyor” diyerek konuştu.

Share: