Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonraları yurtdışına andırmak isterken yakalanan HDP’li Semra Adamakıllı 15 yıla büyüklüğünde hapisle yargılanacak

Terörist Yanardağ Boğanak ile fotoğraflarının çıkması üstüne hakkında kontrol başlatılan ve Edirne’ye kaçarken yakalandıktan sonradan tutuklanan çarkıt Halkların Demokratik Partisi (HDP) Saylav Semra Pir karşı ‘silahlı yıldırı örgütüne organ tevessül etmek’ suçundan 15 yıla kadar cezaevi cezası istendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Vekil Suçları Sormaca Bürosunca hazırlanan iddianame Ankara 22. Korkulu Ceza Mahkemesine gönderildi.

‘SİLAHLI YILDIRI ÖRGÜTÜNE ORGAN OLMAKLA’ SUÇLANIYOR

İddianamede Semra Sunturlu’in ‘silahlı terör örgütüne unsur görünmek’ suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması murat edildi. Pir’in PKK’nın amacını benimseyerek örgütün hiyerarşik yapısında saha aldığının belirtildiği iddianamede bu suretle verilecek görevleri hesabına getirmeye amade olduğu, iradesini teşkilat iradesine metrukiyet ettiğinin vurgulandığı öğrenildi.

EDİRNE’YE GİDERKEN YAKALANDI

Adıyaman’dahi 2017’de yıldırı örgütü PKK’ya yönelik hava destekli operasyonda tembel arkaç getirilen terörist Yanardağ Boğanak’nın çökertme telefonunda HDP Milletvekili Domuzuna ile fotoğraflarının bulunması üstüne Güzelce için sormaca başlatıldı.

Anket kapsamında Başsavcılığın talebi üzerine Sunturlu’in dokunulmazlığı TBMM marifetiyle kaldırıldı. İfadesi gönüllenmek için çıkarılan davetiyeye yanıt vermeyen ve adresinde bulunamayan Domuzuna karşı yakalama kararı çıkarıldı. Semra Domuzuna, 2 Eylül’de diğeri namına planlı yapmacıklı kimlikle İstanbul’dan Edirne’ye giderken yakalandı.

KAYITLAR ORTAYA ÇIKTI

İfadesinde suçlamaları akseptans etmeyen Iyice, öldürülen terörist Bora’nın sözlüsü olduğunu, onu ahzetmek amacıyla Habur Cızık Kapısından geçerek Kandil’e gittiğini söyledi. Yıldırıcı Sağanak ile irtibat sağlamasına yardımcı olan H.D.’yi tanımadığını argüman eden Güzelce, söz konusu dirilik ile 25 sefer telefon irtibatı kurduğunu ortaya koyan HTS kayıtlarına duruluk getiremedi.

Semra Iyicene’in ‘terör teşekkül üyesi görünmek ve teşekkül propagandası yapmak’ suçlarından 22 sene 3 ay dam cezasına çarptırılan çarkıt HDP Saylav Leyla Güven’i Diyarbakır’daki evinde sakladığı bile ortaya çıkmıştı.Share: