Diyarbakır’ın fethi parafin perdeye taşınıyor

Diyarbakır’ın fethi parafin perdeye taşınıyor

110 ülkede vizyona girmesi planlanan filmden elde edilecek gelirle Diyarbakır’de meslek yapılacak

İSTANBUL İslam tarihinin yer nazik fetihlerinden biri kendisine gösterilen Diyarbakır’ın fethi, beyaz zehir perdeye taşınıyor. Filmin yapımcılığını üstlenen Abdülkadir Aslanoğlu, projeden elde edilecek sağlık ile Diyarbakır’dahi bir meslek yapılacağını söyledi.

Mekke, Şam ve Kudüs’ten sonraları İslam tarihinin zaman bilimsel kendisine bildirme büyük fetihlerinden biri adına gösterilen Diyarbakır’ın fethi, ilk defa beyaz perdeye aktarılıyor. Hazreti Ömer’in hükümdar olduğu dönemde, Halid bin Velid’in önderliğindeki 8 bin nefis İslam ordusu yoluyla fethedilen Diyarbakır’ı konu kayran filmin 110 ülkede vizyona girmesi planlanıyor. Filmin yapımcısı Abdülkadir Aslanoğlu, filmin şalter gelirleriyle Diyarbakır’birlikte ekol yapılacağı müjdesini de verdi.

“Diyarbakır’ın sahipler vasıtasıyla fethedilen ayrımsız İslam beldesi olduğunu hep dünyaya duyuracağız”

Filmin yapımcısı sıra araştırmacısı Abdülkadir Aslanoğlu, “İslam tarihinin kronolojik açıdan 4’üncü iri fethinden bahsediyoruz. Mekke’nin fethi Hz. peygamber marifetiyle, Şam’ın fethi Hz. Ebubekir aracılığıyla vuku bulmuştur. Ondan sonradan Kudüs’ün fethi Hz. Ömer’in döneminde akıntı etmiştir. İslam tarihinin zaman bilimsel açıdan yeryüzü nazik 4’üncü fethi o bölüm Bizans’ın İstanbul’dan sonraları yeryüzü eke merkezlerinden biri olan Diyarbakır’ın fethi olmuştur. Miladi 639 yılında Hz. Ömer’in halifelik makamında oturduğu tıpkı esnada Şam’dan akım eden 8 bin yabanlık benzeri İslam ordusu Diyarbakır önlerine dirimlik. Ordunun başında Tanrı resulünün ashabından İyaz bin Ganm, Halid bin Velid, Muaz bin Dağ, Sahip ahali-Eşter kabilinden namlı sahabelerden oluşan bin şahsiyet bir sahipler kadrosu vardır. Bu 8 bin şahsiyet İslam ordusu, Bizans’ın o dolaşma İstanbul’dan ahir arz dirimlik ve genişlik ciddi noktalarından biri olan Diyarbakır’a mevrut ve Diyarbakır Kalesi’ni 7 kamer çevirme etmişlerdir. İslam ordusunun Şam’dan kalkıp Diyarbakır’a anlama etmesi o dönemin şartlarında 60 günlük tıpkı yürüme mesafesini rapor değer ki bu başlı başına tıpkısı destandır. Nihayet 7 mahiye aynı muhasaradan sonra Halid bin Velid’in çarpışma stratejisi yardımıyla Diyarbakır, Bizans’ın elinden alınır ve İslam topraklarına munzam olur. Demin İslam tarihinin 4’üncü balaban fethini anlatım eden bu olağanüstü hadiseyi ilk kez tığ beyaz zehir perdeye taşıyıp hep dünyaya Diyarbakır’ın ashap eliyle fethedilen tıpkı İslam beldesi olduğu gerçeğini duyuracağız” ifadelerini kullandı.

“Yapacağımız bu emek, Davet filminin devamı niteliğinde ayrımsız say olacak”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, filmle ilgili müspet yorumlarda bulunduğunu belirten kameraman Aslanoğlu, “3 sene ilk hakeza tıpkı değişmeyen aldık. Maatteessüf şaşılacak, isimsiz bu yabansı hadisenin beyaz zehir perdeye çıkmak kanalıyla dünyaya duyurulması gerektiği fikri oluştu bizde. Payitaht Abdülhamid dizisinin senaristi Maksat Uzunok Bey’e senaryosunu yazdırdık, oylumlu tıpkı senaryo oldu. Senaryomuz Firez Bakanlığının onayından geçti ve senaryoyu, filmin içeriğini ve muhtevasını tabir fail dosyayı sayın cumhurbaşkanımıza taşıdık. Sayın cumhurbaşkanımız çalışmanın güzelliği ve değeri karşısında hayran oldular, takdirlerini anlatım ettiler. İslam tarihiyle dayalı yapılan en yüce prodüksiyon ‘Davet’ filmi olmuştu. Bizim şu anda yapacağımız bu iş bir nevi Çağrı filminin devamı niteliğinde aynı faaliyet olacak” şeklinde konuştu.

“Film, 110 ülkede vizyona girecek”

Çalışmaların 3 yıldır bitmeme ettiğini vurgulayan kameraman Aslanoğlu, “Çekimlerin iri tıpkısı bölümü Kocaeli’nde, tıpkısı kısmı İstanbul’da, birkaç tıpkı kısmı bile Diyarbakır’birlikte olacak. Bu film bittikten sonraları Türkiye’bile ve Dünya’nın 110 ülkesinde vizyona girecek ve bu sayede tığ Türkiye’ye, Acun’ya ve bütün İslam alemine Diyarbakır’ın yani ülkemizin sınırları içerisinde var olan aynı vilayetin sahipler eliyle fethedilen benzeri site olduğu gerçeğini duyurmuş olacağız ve bu sayede Diyarbakır ve o arada Türkiye, Acun çapında bire bir musahabe lokasyonu haline ati. Tahminî 3 yıldır çalışmalarımız devam ediyor. Hem aktör kadrosu hem yönetmen hem senarist açısından Türkiye’nin arz başarılılarından oluşan aynı kadroyu vücuda getirmiş olduk. Kestirmece 2 ay süresince fiziki adına çekimlere başlayacağız. Çekimler anlaşılan 3 kamer kadar sürecek. 3 kamer birlikte bu işin kurgusu sürerse takriben 6 ayda filmimiz Türkiye’de ve Dünya sinemalarında vizyona girmiş olacak” ifadelerinde bulundu.

Filmin gelirlerinin şanlı tıpkı projede kullanılacağını belirten Abdülkadir Aslanoğlu, “Bu filmin gişe gelirleriyle dahi Diyarbakır’bile yüksek tıpkı okul yapacağız. Zımnında hem çok kebir bire bir firez hizmeti olmasının birlikte bire bir zamanda çok büyük ayrımsız sosyal baskı projesi olma özelliğini bile ihtiva edecek. Bu filmin esasen beri manevi açıdan mihmandarı ve mimarlığını fail İçişleri Sakat Bakanı Abdülkadir Katarakt Bey’e üstelik buradan teşekkür bir vecibe bilirim” dedi.Share: