Diyarbakır’da zirai sulamayla ilgili yapılan icraat sürüyor

Diyarbakır’da zirai sulamayla ait yapılan çalışmalar devam ediyor.

DSİ 10. Mıntıka Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, Tarım ve Orman Bakanlığı Büyüklük Akarsu İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğü, tarımda gündeş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla ekincilik arazilerinden yeryüzü yüksek faydayı bulmak, musluklara sağlıklı ve içilebilir akarsu ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile ekincilik arazilerini katmerli risklerine alın destek olmak için eksiksiz gücüyle çalışıyor.

Sürdürülebilir akarsu yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına cemaat çıkılıyor. Diyarbakır ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde büyük çalım oynadı.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Kralkızı- Dicle P-3 Pompaj Sulaması İletim Kanalı, Pompa İstasyonu ve Anne Geçek Yapımı çalışmalarının bitmeme ettiğini belirtti.

Akca, şunları kaydetti:

“Çalışmaları devam fail Kralkızı-Dicle P-3 Pompalama Sulaması İletim Kanalı, Pompa İstasyonu ve Esas Biçim Yapımı işinin tamamlanması ile sulama suyunun 71 bin 350 metre uzunluğundaki esas çizgi tarafından P3 Pompalama Sulaması işine aktarılmasıyla 239 bin 690 dekar tarım alanı sulanması sağlanacak. Kralkızı-Dicle P-3 Pompalama Sulaması İletim Kanalı, Pompa İstasyonu ve Asıl Biçim Yapımı işinde 5 bin 437 metre uzunluğundaki iletim kanalı ve pompa istasyonunda çalışmalar umum hızıyla bitmeme etmekte. İşin tamamlanmasıyla bölgede yapılacak karışık tarımla yöre çiftçisine yıllık 1.44 milyar liralık gelir artışı sağlanacak.”

Share: