Diyarbakır’da nevruz kutlamasında olay; 5 polis güçleri yaralandı, 19 teftiş (2)

SANCAR: BU İKTİDAR BİR TEHLIKE İKTİDARIDIR

Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) marifetiyle planlı nevruz etkinliğinde konuşan HDP Herif Umumi Başkanı Mithat Sancar, nevruzu, Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketlerin gölgesinde karşıladıklarını rapor ederek, “Bu nevruzu, büyük depremin yarattığı felaketin gölgesine karşılıyoruz. Acımız büyük yasımız var amma öfkemiz birlikte var. Tığ bu öfkeyi, mücadeleye, mücadeleyi dahi inşa etme iradesine çevireceğiz. Bu iri depremin büyük felakete dönüşmesinin sorumlusu AKP- MHP iktidarıdır. Bu erk neşir politikalarıyla, rant ekonomisiyle, yandaşlara peşkeş çektiği kaynaklarla ülkeyi yıkıma sürüklemiştir. Depremi dahi felakete muhavvil budur. Bu kuvvet ayrımsız felaket iktidarıdır. Bu iktidardan kaçma zamanıdır. Bu nevruz meydanlarda bu sesi ve iradeyi arz canlı şekilde yansıtıyor. Bu ateş iktidarını mutlaka göndereceğiz. Bizler savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunuyoruz. 2013 yılında bu meydanlarda barışın ve demokratik çözümün dinç mesajını milyonlarca insan duydu. İşte o kaygı bizim nevruz ateşiyle iri barışa yürüyüşümüzü de tabir ediyordu. Nevruz kullanılmamış yaşamdır. Yaşamın yeniden uyanışıdır. Nevruz direniştir, diriliştir, barıştır. Bunun sözünü veriyoruz. Kullanılmamış yaşamı kuracağız, nazik barışı mensur edeceğiz. Cidal politikaları tıpkı zamanda benzeri bambaşka uygulamayı dahi birlikte getiriyor” dedi.

‘İMRALI’DAKİ TECRİT MUHAKKAK KALKMALIDIR’Sancar, barış ortamında yaşamı kuracaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

” İmralı’daki abstraksiyon mutlak kalkmalıdır. Hazar üzere, demokratik hal için hepimiz bu iradeyi ortaya koyuyoruz. Bizler nevruza selam derken çekişme politikalarına üstelik yararlı diyoruz. Yıpranmamış ayrımsız ülke, kullanılmamış tıpkısı hayat kurmayı savunuyoruz. O nedenle nevruza merhaba AKP-MHP iktidarına birlikte elveda. Bütün gelişigüzel göndereceğiz onları. 14 Mayıs’ta sandıklarda bu ateş parçası ittifaklarla eskimemiş benzeri başlangıcın dallı güllü sonuçlarını çıkaracağız. Buradan değişimin, barışın, dönüşümün, özgürlüğün gücünü ve güvencesini çıkaracağız. Başaracağız, banko başaracağız.”

Burak EMEK- Sahih KAYAÇ- Gıyasettin TETİK- Serhat ÖZDEMİR- Yakup ALTAY/DİYARBAKIR,

Share: