Diyarbakır’da bal üreticilerine ekipman desteği sağlandı

Diyarbakır’ın Yenişehir Belediyesi ile Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü hisse senedi birliğinde öz ve bal üreticilerine katkıda çıkmak üzere ana arı yetiştiriciliği eğitimi düzenleyip, arı beyi üretim kovanı ve koruyucu ekipmanları dağıttı.

Yenişehir ilçesi Üçkuyu Mahallesi’nde bulunan belediyeye ilişkin Tuhaf Bostan Parkında arı beyi yetiştiriciliği eğitimi ve ana arı istihsal kovanı ve koruyucu ekipmanları tevzi töreni düzenlendi. Törende konuşan Yenişehir Kaymakamı ve Yenişehir Belediye Başkan Vekili Misyon Beşikci, tarım ve hayvancılık sektöründe istihsal özne üreticilere güç katkılar sunarak Belediyecilik anlamında eskimemiş bire bir ivme kazandıklarını söyledi.

Diyarbakır’ın sanayileşmede, hars ve turizmde Türkiye’nin ender şehirlerinden birisi olduğunu ifade fail Kaymakam Beşikci, “Bizler Yenişehir Belediyesi olarak hem sosyal belediyecilik hem birlikte ast yapı, dal bina kabil anne hizmetler noktasında Diyarbakır’ımız üzere elimizden mevrut çabayı kestirmece 3,5 almanak görevimiz dönemince yapmaya çalıştık. Yenişehir ilçemiz ekincilik ve hayvancılık noktasında ağır sıklet bire bir potansiyele sahiptir. Bu nedenle Rustik Hizmetler Müdürlüğümüz aracılığıyla daha önceki benzen üreticilerimize benzin sağım makinaları dağıtmıştık” dedi.

“Zaman ise ilçemizdeki 200 temiz ve bal üretimi yapan üreticimize ana arı üretim kovanı ve havari ekipmanlarını bergüzar ediyoruz” diyen Beşikci, “Daha Çok üstelik Kırsal Hizmetler Müdürlüğümüz ve Yenişehir İlçe Ekincilik Müdürlüğümüz ile gelişigüzel sahada sizlerin yanı sıra olmaya bitmeme edeceğiz. Bu vasıta ile Projemize bindi olan Dicle Üniversitemize, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğümüze, İlçe Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğümüze, Tarım Odası Başkanlığımıza, Halis Üretici Birliğimize ve üreticilerimize çokça teşekkürname ediyorum ve temiz kovanlarımızın üreticilerimize hayırlar getirmesini diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Törenin ardından Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, çiftçilere ve üreticilere desteklerinden ötürü Yenişehir Kaymakamı ve Yenişehir Uray Başbuğ Vekili Misyon Beşikci’ye plaket takdim etti.

Törene; Yenişehir Kaymakamı ve Yenişehir Belediye Komutan Vekili Hedef Beşikci, Yenişehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Anne, Dicle Üniversitesi Ekincilik Fakültesi Dekanı Alay Üzen, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, Diyarbakır Ekincilik ve Orman İl Müdür Yardımcısı Mehmet Hüseyinoğlu, Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Abbas Kötü, Dicle Üniversitesi Kültür Fakültesi Zeotekni Kürsü Başkanı Prof. Dr. Utkulu Kadar, Bal Üreticileri Birliği Başkanı Mehabetli Irade Çıpa, Yenişehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Bağımsız Milletvekili Çelik ve günahsız üreticileri katıldı. – DİYARBAKIR

Share: