Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çakal Armudu Otağı’nda

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde “1071 Odalık Alparslan Çakal Armudu Otağı”nın kurulduğu alanda açtığı çstant ve kurduğu çadırla kenti tanıtıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen Malazgirt Zaferi’nin 951. yılı etkinlikleri, ilçeye merbut Çarho mevkisindeki 450 bin metrekare düzlük üstünde kurulan “1071 Melik Alparslan Çakal Armudu Otağı”nda başladı.

Büyükşehir Belediyesi da alanda çerge kurdu, sergilik açtı.

26 Ağustos’a kadar devam edecek etkinlikler kapsamında 1071 Melik Alparslan Otağı, okçuluk, uydurmacılık, süvari okçuluk, anadan görme oyunlar kabilinden bir nice etkinliğe sülale sahipliği yapacak.

Kentin sayımsız eserlerinin başında mevrut ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde düzlük kayran Diyarbakır surlarının devir içindeki yaşanmışlıklarını fotoğraflar ve belgelerle ziyaretçilerin beğenisine sunan Büyükşehir Belediyesi, büyüklüğüyle dünyaca meşhur ve Türk Nişancı Kurumu tarafından tescillenen Diyarbakır karpuzunu ve kentin şanlı simgelerinden olan Diyarbakır güvercinlerini birlikte ziyaretçilerle buluşturuyor.

Etkinlikte, Büyükşehir Belediyesi ziyaretçilere, Diyarbakır Dergisi, tanıtım fotoğrafları albümü, turizm rehberi kitabı, kapela, anahtarlık ve broşür kâin çanta üstelik dürü ediyor.

Ziyaretçilere antrparantez Diyarbakır kadayıfı ve çöreği, fesleğen şerbeti, limonata ikramı yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Tekâmül Enstitüsü ile alay malay hazırladığı 1071 Malazgirt Sergisi’ni Çakal Armudu Otağı’nda açtı.

25 Ağustos’a kadar engelsiz olan Diyarbakır standına, ziyaretçiler okkalı ilişki gösterdi.

Share: