‘Devasa’ sezme: Feza-zamanı büküyor!

Evrenin büyüklüğünün sınırlarını yakalamak haddinden fazla baskı. İnsanlık zarfında bulunduğumuz Zaman Sistemi’nin dışına çıkmayı üstelik başaramadı.

Gündüz Sistemi ise Samanyolu Galaksisi’nin aynı parçası.

Gine dahi teleskoplar sebebiyle çok çok ırak diyarlarda var olan asuman cisimlerini görebilliyoruz.

Amerikalı ve Avrupa feza ajanslarının gelişigüzel geliştirdiği Hubble Feza Teleskobu kullanılmamış tıpkısı gök ada kümesi keşfetti.

Abell 1351 adındaki bu galaksi hem büyüklüğüyle hem bunun yarattığı etkiyle bilgelik insanlarını şaşırttı.

Yedigir Takımyıldızı yörüngesinde görülebilen Abell 1351 binlerce galaksinin model tıpkısı çekicilik gücüyle birarada durmasından oluşuyor.

Bu gök ada kümesinin ağırlığının Devir’ten katrilyonlarca kat daha aşkın olduğu belirtiliyor. Yapılan akıbet rasat bu kadar iri benzeri ağırlığın gök – zaman üzerindeki etkisine dair bire bir yorumda bulunmamızı sağlıyor.

Fotoğraftaki çerağ çizgileri yıldız kayması kabilinden görünüyor. Esasen onlar uzaktaki galaksilere belen ediyor.

Galaksi kümesinin ağırlığı o büyüklüğünde fazla kim içerisinden geçen ışığı bir pertavsız kabil büküp baştan dağıtabiliyor. Gök ve zamanı çarpıtan bu vakar nedeniyle cızık halindeki mum aslında bir galaksinin ayrımlı zamanlardan görüntüsünün mürekkep muattal.

Yerçekimsel merceklenme adı verilen bu görüngü astronomi fotoğrafçılığında koskocaman kendisine kullanılıyor. Eğer çırağ kaynağı yeterince yakınsa ve lens görevi gören yerçekimsel kütle yeterince ağırsa tıpkı kandil kaynağına ilgili bedaheten fazla foto vira etmek gibi.

Kütleçekimsel merceklenme araştırmacıların normalde gözlemleyebileceğimizden haddinden fazla henüz uzaktaki galaksiler kadar nesneleri görmelerini sağlıyor.

ABD’liler sokak aralarında uzaylı aramış

 

Asuman cismi Jamess Webb feza teleskopuna çarptı

 

Çin’den uzaya 3 taykonot

 

Share: