Depremzededen duygulandıran sözler

Depremin vurduğu Gaziantep’ten Bolu’ya gelen depremzede, “Kalacak düz hepimiz üzere sevgili amma haddinden fazla şükür kamu Türkiye kenetlendi. Orada ailemizi bıraktık hüzünlüyüz amma buraya geldik kullanılmamış ailelerimiz oldu” dedi. Bolu Valisi Erkan Tığ ise kente mevrut bin 486 depremzedenin vasıta altına alındığını belirtti.

Bolu’nun Karaçayır Mahallesi’nde mevcut Toyluk Merkezi’ne kurulan Afetzede Karşılama Merkezi (BAB-MER), depremden etkilenen vatandaşların kaydını almaya bitmeme ediyor. Bolu’ya gelen afetzedelerin arkalama, konaklama, sağlık üzere ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan kayıt ve akseptans masasını Bolu Valisi Erkan Tığ görüşme ederek, yapılan çalışmalar karşı bilgi aldı.

“Bin 486 afetzede geldi”

Barınma ihtiyacı olan depremzedelerin Gençlik Merkezi’nde karşılandığını söyleyen Vali Erkan Kılıç, “48 depremzede vatandaşımız hastanelerde tedavi ediliyor. Şimdiye büyüklüğünde bin 486 afetzedenin kaydı alındı. İhtiyaçlar ilişik masalardaki kurumlara yönlendiriliyor. Kamu misafirhanelerinde 59 sevimli konaklıyor. Otellerde 114 kişiyi konaklattırıyoruz. Il adına gönüllü evleri tayin ettik. 9 kişilik 2 ailemiz da o evlerde durma ediyor. Yakınlarının yanına kalanlar birlikte bin 268 gönül. Buraya mevrut on paralık kimseyi biz kıygın etmiyoruz” dedi.

“7’den 70’e hep seferber oldu”

Vatandaşların arkalama konusundaki duyarlılığını devam ettirmesini talip Tığ, “Depremin esasen itibaren Bolu halkı seferber oldu. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum, sıradan çok duyar davrandılar. Depremi elan evvel tekraren tüvana bir ilden bahsediyoruz. Burada hep hayırseverler, hep hareket adamları, vatandaşlar ve 7’den 70’e cümle seferber oldu. Bölgeye gösterişli anlamda yardımlarımız devam ediyor. Sayın Bakanımız da geçmiş akşam ezanı açıkladı, bu şişman tıpkı facia. Zaman takanak. Bu insanların genişlik az bire bir sene gelişigüzel tür ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Vatandaşlarımız arkalama konusundaki duyarlılığına devam etsinler” diye konuştu.

“Buraya geldik bakir ailelerimiz oldu”

Gaziantep’te mevcut Güvenevler Mahallesi’nde eğleşme fail depremzede İbrahim Kâfi ise Bolu’ya gelerek Deneyimsizlik Merkezi’nde oluşturulan araç alanında kaydını yaptırdığını söyledi. Vali Kılıç’a teşekkür fail İbrahim Yeter, “Bolu halkına çokça teşekkür ederiz. Hep çok konuksever. Depremi enerjik yerine yaşadık. Akrabalarımızın binaları bati hasar aldı. Gaziantep’in temas yerinde hasar var. İnsanlar evlerine giremiyor. Hasar tayin çalışmalarını devlet yapıyor ama değme yere yetişmeye çalışıyorlar. Ego gıda toptancısıyım, önce zaman bilindiği amacıyla yollar kapalıydı, insanlar panikledi. Azık toptancısı olduğum için aksiyon yerimizi açtık, hep ürünlerimizi dağıttık. Arkalama özne bütün lokantalara besin ulaştırdık. Kalacak kayran hepimiz için sorun ama çokça şükür tamam Türkiye kenetlendi. Çokça fena hâlde şeyler oluyor. Orada ailemizi bıraktık hüzünlüyüz ama buraya geldik yıpranmamış ailelerimiz oldu. Ben depremi ruhlu bire bir vatandaş kendisine, gine depremi dallı güllü bire bir yer olsa bütün imkanlarımı kullanırım zira zelzele bize bunu öğretti. Bolu’daki insanlar elan evvel depremi muammer. Gülen yüzlerinden galiba, ego çokça teşekkür ederim” diye niteleyerek konuştu. – BOLU

Share: