Depremden etkilenen vatandaşlara gönüllü öğretmenlerden destek

Bursa’da Osmangazi İlçe Milli Yetişek Müdürlüğüne sadık okullarda görev yapan fahri öğretmenler, depremden etkilenen ve Bursa’ya gelen vatandaşlara koca destek sağlıyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremden etkilenen vatandaşlar dilek ettikleri takdirde AFAD vasıtasıyla farklı illere yönlendiriliyor. Bu çerçevede Bursa’ya mevrut vatandaşlara Osmangazi’birlikte görevli gönüllü öğretmenler eliyle destek sağlanıyor. Bursa Büyükşehir Şehirlerarası Otobüs Terminaline mevrut vatandaşlar, Bursa Valiliği koordinasyonunda ve AFAD gelişim birliğinde planlı icraat çerçevesinde gönüllü öğretmelerin de vadi aldığı ekipler tarafından karşılanarak adres, kimlik, çocuk vb. bilgileri pusat altına alınıyor.

Bursa’ya mevrut vatandaşlara tıpkısı yandan Osmangazi İlçe MEM Psikososyal Ekibi marifetiyle bindi verilirken, ayrıksı yandan vatandaşların tahaffuz, azık ve urba ihtiyaçları gideriliyor. Bindi ekiplerinde 3 takım halinde fariza düz gönüllü öğretmenler, ekol çağında olan öğrencilerin öğrenimlerine bitmeme etmelerini sağlarken, çocuklariçin üstelik baziçe atölyeleri oluşturuyor. Depremden etkilenen vatandaşlar, Bursa Öğretmenevi, Muradiye Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi Aplikasyon Oteli ve Pansiyonu, Erol Olçok Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi Aplikasyon Otelinde mihman ediliyor.

Mahallelerde suret destek okulları belirlendi

Osmangazi’dahi kâin okullardan 81 tanesi kalıp destek okulu kendisine belirlendi. Depremden etkilenen ve Bursa’ya gelen aileler, bu mahalle forma bindi okullarıyla eşleştirilerek sülale-ekol arasında bildirişim kanalı oluşturuluyor. Suret destek meslek idaresi başkanlığında, mahalledeki diğer okullarla işbirliği ile depremzedelerin ihtiyaç duyduğu malzemeler, tayin edilerek gestalt okullar marifetiyle yardım kolisine dönüştürülüyor. Yardım kolileri ait adreslere tasdik ediliyor. Depremzede vatandaşlar ihtiyaç duydukları anda eşleştirildikleri tarz okullara ulaşarak bindi alabiliyor. Organizasyonlara Osmangazi’bile bulunan birlik meslek ve kurumların mahirane, hoca ve personel fahri olarak destek veriyor.

Ailelerin asıl eğitim bilimi çağındaki çocukları öncelikli adına mahallesindeki okullara kayıtlarının yapılması sağlanırken; ortaöğretim çağındaki öğrencilerin ise nakil işlemlerinin İlçe Milli Yetişek Müdürlüğünce yapılacağı bilgisi verilerek mukteza yönlendirmeler yapılıyor. – BURSA

Share: