Deprem bölgesine müzaheret seferberliği sürüyor

Zonguldak, Bolu, Karabük, Kocaeli, Bartın ve Düzce’dahi hazırlanan yardımlar, “asrın felaketi” Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen iki depremden etkilenen bölgelere gönderiliyor.

Bölgeye giden arkalama ekiplerinin talebi konusunda Zonguldak’ta harekete geçen Alaplı Muhtarlar Derneğince, 52 karye ve mahallelerden mevrut odun ve kömür, merbut alım satım yeri önünde depolanarak iki tıra yüklendi.

Dernek başkanı Mithat Mandacı, AA muhabirine, vatandaşların bölgenin yakıt ihtiyacının karşılanması amacıyla adeta seferberlik başlattığını söyledi.

“Büyüklük kendisine büyük bir dokunaklı içerisindeyiz.” diyen Mandater şunları kaydetti:

“Devletimiz tekmil imkanlarıyla teyakkuzda. İhtiyaçlar giderilmeye çalışılıyor, yaralar sarılmaya çalışılıyor. Bizim bölgede olan arkadaşlarımız var, madencilerimiz var. Onlarla görüşüyoruz, onlar bize özellikle evgin yakıt ihtiyacı olduğunu söylediler. Tığ da bunu Ilçebay Satma ile paylaştıktan sonraları köy ve mahalle muhtarlarımızla ve halkımızla da paylaştık. Odun ve kömür köylerimizden geliyor. Şu asıl büyüklüğünde iki tır yükledik. İhtiyaç olan yerlere Kaymakam Mir’in bilgisi dahilinde göndereceğiz. Biz gelişigüzel Türkiye’yiz, bu yaraya deva olabilirsek ne mutlu bize.”

Öte yandan Zonguldak Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesince zelzele bölgelerinde kullanılmak amacıyla odun sobası üretimine başlatıldı.

Öğretmen ve öğrenciler yoluyla üretilen sobalar, depremlerden etkilenen illerdeki depremzedelere ulaştırılacak.

Bolu

Bolu’dan sarsıntı bölgesine 5 günde 128 tır, 78 kamyon ve ayrımlı büyüklükte 32 araçla elan yardım malzemesi gönderildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, hareket bölgesine yardımlar sürüyor.

Sahadaki taharri ve istirdat çalışmalarına destek olmak üzere bölgedeki araç ve personele eklenmiş namına 47 çevirgeç, 23 iş makinesi ve 85 personelin daha bölgeye sevk edildi.

Ayrıca vatandaşların yardımları 17 Temmuz Spor Salonu, AFAD’ın Civril Mahallesi’ndeki deposu ve Bolu Valiliği önündeki arkalama çadırlarında toplanarak bölümleme edildikten sonraları bölgeye gönderiliyor.

Seben Belediyesince başlatılan yardım kampanyası kapsamında bile ilçeye kapalı bazen köylerin sakinlerince pişirilen 14 bin bazlama ve köy ekmeği Malatya’ya ulaştırıldı.

Bartın

Bartın’üstelik bağışlanan montgomer, bot, ezik, eldiven kabilinden kışlık kıyafetlerin beraberinde battaniye, çocuk bezi ve maması, temiz malzeme, besin kolisi, tüplü katalitik sobalar tırlarla depremde etkilenen illere gönderiliyor.

Akçalı köyünde oluşturulan depoda toplanan müzaheret malzemeleri, burada görevlilerce sınıflama edilerek kolilere yerleştiriliyor.

Taşıma ve tertibat çalışmalarına öğrenci ve vatandaşların dahi katkı sunduğu depodaki yardım malzemeleri tırlara yüklenerek yer sarsıntısı bölgesine uğurlanıyor.

Mavera yandan Bartın OSB’bile nesiç sektöründe cıvıltı gösteren aksiyon insanı Kerem Münevver, bölgeye Bartın ve İstanbul’daki fabrikalarında üretilen battaniye, kutup kabilinden ürünler gönderdi.

Düzce

Düzce Üniversitesince (DÜ) hareket bölgesi üzere hazırlanan gerekseme malzemeleri bölgeye ulaştı.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde arama kurtarma faaliyetlerine katılan ekibin yanlarında getirdikleri azık ilkin tevessül etmek amacıyla esas ihtiyaç malzemeleri depremden etkilenenlere dağıtıldı.

DÜ kampüsünde hazırlanan 1 tır akarsu birlikte facia bölgesi başvurmak amacıyla yola daha çok.

Gölyaka ilçesinde ise Kaza, Uray, siyasi parti temsilcileri, STK üyeleri, öğretmenler ve Diyanet görevlilerinden oluşan kol, sınırlanmış aksata durumunda oluşturulan müzaheret toplama merkezine getirilen ihtiyaç malzemelerini tırlara yükleyerek bölgeye atıf ediyor.

AFAD, Gölyaka Kaymakamlığı ve Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü koordinasyonuyla orman köylülerince hazırlanan 200 titrem odun ve 20 soba bölgeye gönderildi.

Mavera yandan Yığılca ilçesinde dinç Yağmur, Elif ve Derviş Güzel kardeşler kumbaralarında biriktirdikleri paralarını depremzedelere bağışladı.

İlçe Müftüsü Seyhan Özsoy’a biriktirdikleri parayı doğrulama eden torunlar, “Yaşananları görüyoruz. Kardeşlerimize biriktirdiğimiz paraları verdik.” dedi.

Özsoy ise çocuklara teşekkür ederek Kült Yavru dergisi ödül etti.

İlçeye merbut 39 karye ve 4 mahalleden ise depremzedelerin istinas ihtiyacı amacıyla bölgeye odun sevkiyatı yapıldı.

Karabük

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Safranbolu Kurnaz Komando Er Yetişek Biçim Komutanlığı personeli, Hatay’dahi emniyet ve kamu düzeninin sağlanması için önlemler alıyor.

Ayrıca askerler, depremden etkilenenlere müzaheret malzemeleri dahi ulaştırıyor.

Karabük Kızılay facia deposundan birlikte 1080 Kızılay çadırı kıyamet bölgesine yürümek amacıyla yola çıktı.

Kocaeli

Bataklık Halk Yetişek Merkezi Müdürlüğünde kursiyerlerce dikilen bala kıyafetleri, deprem bölgesine gezmek üzere Azmak Kaymakamlığı Toplumsal Teavün Müdürlüğüne konfirmasyon edildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Ayvaz, depremzedelere seçme tip desteği vermeye çalıştıklarını belirterek “Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz, STK’lerimizle yegâne yürek yerine yardımlar topluyoruz.” ifadesini kullandı.

Share: