Deprem bölgesinden Bolu’ya mevrut 55 hayat KYK yurduna yerleştirildi

Sarsıntı bölgesinden Bolu’ya mevrut 55 can KYK yurduna yerleştirildi

BOLU Zelzele bölgelerinden Bolu’ya mevrut 55 yurttaş Hattat Sakıncasız Barın KYK Yurdu’nda mihman ediliyor. Umum ihtiyaçları karşılanan depremzedelere, psikososyal destek da veriliyor.

Sümer Mahallesi’ndeki Hattat Emniyetli Barın KYK Yurdu 189 odası ve 907 yatağı ile Bolu’ya mevrut 55 afetzedeye kapılarını açtı. KYK yurdunda vatandaşlara, revir, psikososyal bindi, çocuk ve araştırı alanı, manevi delil üzere imkanlar sağlanıyor. KYK’da odalarına yerleştirilen aileleri, Bolu Valisi Erkan Tığ ve Cahillik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler musahabe ederek, taleplerini dinledi.

“10 ilimizin değişik bölgelerinden gelen 12 ailemiz misafirimiz”

KYK yurdunda vatandaşlara sunulan hizmetler üzerine bilgi veren Toyluk ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, “Vatandaşlarımız önce antre yaptıklarında, yurdun girişinde oluşturduğumuz masada nazar planlaması ile anahtarlarını teyit ediyoruz. Istikbal ve yönlendirme personeliyle hiç bekletmeden odalarına alıyoruz. Odalarına aldıktan sonra kayıt masalarında onların bütün bilgilerini sistemde işleyerek, umumi ihtiyaçları, afiyet kontrolleri ayrımsız zamanda çocuklarının eğitim durumları, hangi büyüklüğünde barınacakları, bizlerden beklentileri, valiliğimiz koordinasyonunda yapılması bekledikleri hizmetlerle ilgilendiren genel benzeri yorum tablosu var. O bilgiler girildikten sonra valimiz koordinasyonda, AFAD, Keyif Müdürlüğü, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü, Toplumsal Yardımlaşma Vakfı, Ocak ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekiplerce acil yerine ihtiyaçları izafe etmek amacıyla anahtar altına alınıyor. Sonraları burada barınma aşamasına geçildiğinde Hattat Emin Barın mektepli yurdumuzda müstahzar olan umumi hıfzıssıhha malzemelerinin kâffesi lüzumlu görüş bazlı lazım yaşama bazlı olsun teyit ediliyor. Kendilerine hususi seçme odada mücehhez 5 yatak var. Ailelerin yaşama sayısına göre bizler bakış planlamasını yapıyoruz. Tıpkı zamanda günde üç el beslenebilecekleri şekilde yemekhanemiz amade. Gene açıklık öğünlerle ve içeceklerle desteklenen bire bir proses” dedi.

“Çocuklarım çokça korktu”

Hatay’dan 4 çocuğu ile gelişigüzel Bolu’ya gelen Müesser Abadak, “Hatay tanınmayacak halde. Bizim binamız çokça hasar gördü, çocuklarım çokça korktu. 4 çocuğumla birlikte Bolu’ya geldik. Halam Bolu’da oturuyor. O bizi getirdi, buraya yerleştik” diye konuştu.

Share: