Denizli’de Şam Fıstığı yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

– Denizli’dahi Antep Fıstığı yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

DENİZLİ – Faziletkâr getirisi yardımıyla son dönemlerde üreticisinin yüzünü güldüren Şam Fıstığı, ülkenin dört bir birlikte üretimi gittikçe artıyor. Denizli’üstelik yetiştiriciliği gitgide yayılan Antep Fıstığı, rekoltesiyle bu yıl üreticilerin yüzünü güldürdü.

Son yıllarda mevki genelindeki ağaç sayısından mezru olduğu alana büyüklüğünde korkulu artma yakalayan Şam Fıstığı, Denizli’bile birçok üreticinin yüzünü güldürdü. Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Antep yetiştiriciliği Denizli’nin Cenup ilçesindeki üretimiyle ilgi çekiyor. İlçede Antep Fıstığı üretimi özne 67 yaşındaki Mehmet Çeliker, bölgenin Antep Fıstığı üretimine çokça elverişli olduğunu belirtti. 1983 yılında izzet yoluyla Kültür eliyle 110 dönüm arazisinde Antep Fıstığı fidanı diktiğini belirten Mehmet Çeliker, “Sabırla çalıştım. Devletimiz yardımıyla fidanların dikimini yaptım. Çok çalıştım. Bana kimesne inanmıyordu. Ama ego Allah’ın izniyle inandım ve başardım. Şu anda bin 500 ağacım var. Bölgede sunma çokça ağaç bende. Ağaçlarıma çok ongun bakıyorum ve efdal mahsul alıyorum. aralıksız demeden ağaçlarımla uğraşıyorum. Bibi elan dikme dikiyorum” dedi.

“Ego taze nesillere Şam Fıstığı dikmelerini öneriyorum”

Antep fıstığının 300 sene yaşayabildiğini anlatan Çeliker, ayrıksı kâr ağaçları kabil yaşlandıkça verimi ve kalitesi düşmediğine de değindi. Çeliker, tahminî 7 ton işaret aldığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl ve bu yıl 300 sayı eskimemiş ağaç diktim. Benden sonraları gelecek çocuklarıma ve torunlarıma ağaçlarımı sevimli ediyorum. Kestirmece 7 titrem kitap alıyorum. Şam Fıstığı ağacı dikiminden bilahare 12 yılda faziletli verime ulaşıyor. 300 sene yaşayabiliyor. Ongun yaşlandıkça mahsul ve kalite artıyor. Sair kâr ağaçları kabil yaşlandıkça verimi ve kalitesi düşmüyor tersine artıyor. Ego genç nesillere Şam Fıstığı dikmelerini öneriyorum. Zat geleceklerini ve onlardan sonra ati nesiller için yer yüce teminat Antep fıstığıdır” diye niteleyerek konuştu.

Share: