Denizli-Muğla sınırında sâdır orman yangını söndürüldü

Denizli’nin Kale ilçesi ile Muğla’nın Menteşe ilçesi arasındaki ormanlık alanda çıkan yangında kısaca 100 hektarlık düzlük uymazlık gördü.

Denizli Orman Toprak Müdürü Erhan Çetinkaya, AA muhabirine, geçkin saat 14.48 civarında Kale ilçesi Muslugüme Mahallesi yakınlarındaki dere yatağında elan belirlenemeyen nedenle çıkan yangının sabah saatlerinde söndürüldüğünü söyledi.

Yangının Muslugüme Mahallesi ve Reze ilçesindeki Esençay Mahallesi arasındaki ormanlık alanda aktif olduğunu anlatan Çetinkaya, “Rüzgarın de etkisiyle yayılan yangını sabahın geçmiş ışıklarıyla gelişigüzel ekiplerimizin alçak mücadelesiyle çok şükür söndürdük. Kestirmece 100 hektarlık bir orman alanı zarar gördü.” dedi.

Çetinkaya, yangında 11 helikopter ve 5 uçağın beraberinde Muğla ve Denizli Orman Nahiye Müdürlüklerine tutkun haddinden fazla sayıda personelin görev yaptığını, Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, jandarma ve vatandaşların üstelik çalışmalara destek verdiğini rapor etti.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada bile yangının Denizli ve yer illerden gelen ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındığı, soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere düzlük verildi:

“Yangının arama altına alınmasında tehlikeli çabalarından periferi AFAD, Orman Bölge Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve mecmu kurumlarımız ile Kültürlü, Muğla, Manisa, Burdur, Isparta ve İzmir’den mevrut ekiplerimize ve desteğini esirgemeyen vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Konuyla ilişkin geniş çaplı soruşturma başlatılmıştır.”

Share: